2023.10.22. 15:00
Bajor Imre-emlékszobát nyitottak Fülén (galéria)
A Bajor Imre-emlékszobát szombaton nyitották meg Fülén, a közalapítvány közösségi házában. Köszöntőt mondott Kiss Róbert polgármester és Némethné Rózsa Judit, az alapítvány elnöke. A kis településen együtt töltött évekről Bajor Imre gyermekei, Bajor Lili és Bajor Marcell emlékeztek. Zenei aláfestéssel, múltidéző zongorajátékával Börgöndi Viktória zenepedagógus szolgált.
Bajor Lili, Némethné Rózsa Judit, Bajor Marcell
Fotó: V. Varga József / Fejér Megyei Hírlap
Csóközön; Színház; Heti Hetes; Ede bácsi; Egy szoknya, egy nadrág; Kicsihuszár; A boldogság szigete – a tablók hűen követik Bajor Imre életének, művészi pályájának egyes meghatározó fejezeteit. Amerre nézünk a szobában, emlékek sorjáznak. Fotográfiák, könyvek, festmények, elismerések, színházi plakátok. A festmény a kedves kiskutyussal, háttérben az ikonikus utcanévtáblával. A meghitt szoba egyik sarkában felöltős-kalapos sziluettje, a másikban kedvenc bőrfotelje. A Farkasházy Tivadartól való cilinderes portré, amit kincsként őriznek gyermekei (a Heti Hetes emlékműsorában Bajor Imre már nem lehetett ott, ez a fotó képviselte).
– Köszönet a hozzátartozóknak, az emlékszoba kialakításában közreműködőknek, örömmel tölt el bennünket, hogy kis falunk ily nagy csillaggal fényeskedhet – fogalmazott Kiss Róbert polgármester.
– Amikor a rádióban hallottuk Bajor Lili nyilatkozatát – milyen jó lenne újra Fülén, mint ahogy gyermekkorában –, jött az ötlet. Az önkormányzat jóvoltából azután a lehetőség is adódott, hogy a közösségi házban berendezzük a Bajor Imre-emlékszobát – kezdte köszöntőjét Némethné Rózsa Judit, a Füle Községért Közalapítvány kuratóriumának elnöke.
– Ezzel az emlékszobával tisztelgünk a kivételes művész előtt, aki elmondása szerint a falubeliek egyikének vallotta magát, s a boldogság szigetének nevezte a települést – folytatta az alapítvány elnöke. – Invitálunk mindenkit, jöjjenek el, térjenek vissza minél többször Fülére. Tekintsék meg az ezeréves alapokra épült katolikus templom freskóit, a református templomkert levendulását, a mesés szoborparkot, a Sárréti Tájházat, a közösségi ház kiállításait – s most már ezek közé tartozik a Bajor-emlékszoba is.
– Hisszük, hogy az emlékszoba nem csupán kiállítóhely, hanem találkozási pont, ahol Bajor Imre szellemisége tovább élhet. Jöjjenek, igyanak meg egy kávét Bajor Imrével, s ígérjük, készülünk Bajor-kiflivel is! – tette hozzá Némethné Rózsa Judit.
– Május óta közös erővel dolgoztunk azon, hogy ez a szoba olyan legyen, mint Apa – mondta el Bajor Lili. – Köszönet mindenkinek! A támogatók, a segítők, a közreműködők közül kiemelném a Lévai család, és a szoba méltó berendezése körül bábáskodó Szamos Iván grafikus és Mihályi Magdolna lakberendező nevét. Jól tudom, ebben a szobában Apa is itt van közöttünk.
– Ezekben a napokban, hetekben világunk egyes, korábbi részei, gyermekkori emlékeink újra megelevenedtek – hangsúlyozta Bajor Marcell. – Izgalmas, érdekes, jó érzések töltöttek el, s töltenek el ma is bennünket.
Bajor Imre-emlékszobát nyitottak Fülén
Fotók: V. Varga József / Fejér Megyei Hírlap
(A Bajor Imre-emlékszoba előzetes megbeszélés alapján látogatható Fülén, a Széchenyi utca 92. szám alatt.)
A BOLDOSÁG SZIGETE
Fülén mintha kicserélték volna: például kora reggel képes volt felkelni, kutyával vagy kutya nélkül elsétálni a vegyesboltba bevásárolni – néha „eltévedt”, és a kocsmában kötött ki egy fröccsre. Ez volt az a bizonyos fülei „könyvtár”, amit annyiszor emlegetett később a Heti Hetesben, kabarékban. A „könyvtárba járás” igazi bajorizmusként híresült el, örök szállóige lett mára… Fülén az tetszett neki a legjobban, hogy mindenki segített neki, amiben csak tudott, ő pedig próbálta is ezt viszonozni. Nagyon komolyan vette, hogy ő már ehhez a kis településhez tartozik… (Részlet Ruttka Ildikó Bajorimi, a Kicsihuszár című könyvéből)