12 órája
Nagyon beteg gyermekekért gyűjt a közmédia
A Szociális Munka Napja 1997 óta világnap. A társadalom ma azok iránt fejezi ki megbecsülését, akik elkötelezetten, fáradhatatlanul a rászorulókért, hátrányos helyzetűekért dolgoznak, legyenek azok gyermekek, felnőttek, idősek, hajléktalanok vagy fogyatékossággal élők.
A Tábitha Gyermekhospice Ház bővítéséért indított jótékonysági akciót a közmédia
Fotó: Fotó: MTI/Illyés Tibor
Ha a magyar embereket megkérdeznénk, mit tudnak ma a közel három évtizeddel ezelőtt Fejér vármegyében, Velencén alapított Baptista Szeretetszolgálatról, valószínűleg a természeti katasztrófák, háborúk során nyújtott segítséget, a külföldi programokat említenék még mindig az elsők között, mert az ilyen humanitárius akciók keltik fel legjobban a média érdeklődését. Törökország, Ukrajna, Csád – ilyenekre gondolok. Vagy gondolatban itthon maradva az árvíz elleni küzdelmet említhetném. A baptisták speciális mentőcsapatának parancsnoka tavaly óta Székesfehérvár díszpolgára, pákozdi lakos, a patinás múltú község határában pedig a segélyszervezet évek óta jelentős kapacitású logisztikai központot üzemeltet. Ugyanakkor a munka legnagyobb részét – a többi karitatív szervezethez hasonlóan – továbbra is, szinte láthatatlanul a szociális intézmények hálózatán keresztül végzik.
A Szociális Munka Napján nem feledhetjük: az elmúlt években először a világjárvány, majd az ukrajnai háború következményei állítottak minket nehéz helyzetek elé. Ám a kormányzat minden család-, gyermek- és idősbarát erőfeszítése dacára a mindennapi, szokványosnak mondható gondok és kihívások száma sem lett kevesebb egy folyamatosan idősödő, betegeskedő társadalomban. A szociális ellátásban dolgozók legjobbjai tudják, képesek megoldani a problémákat, a rászorultak érdekében nehézségeik mellett is talpon tudnak maradni. Szeretetparancs ez, amit sokak számára egy ősi keresztény üzenet hordoz és őriz, másoknak szakma, jobb esetben hivatás, megint másoknak csupán megélhetés. A rászorultak nevében mindannyiójuknak köszönettel tartozunk ezen a napon.
A Fejér vármegyében megszületett segélyszervezet élete nemrégiben érkezett el egy újabb jelentős állomásához, hiszen rövidesen kibővíthetik az országban egyedülálló tevékenységet végző törökbálinti Tábitha Gyermekhospice Házat. Ehhez nemrégiben egy nagyon komoly támogató, a közmédia „Jónak lenni jó!” karácsonyi adománygyűjtő kampánya is csatlakozott, így a következő napokban a korábbinál egy sokkal szélesebb kör értesülhet arról a sokrétű munkáról, amit a baptista szociális intézményekben végeznek. Máig már közel kilencmillió forint gyűlt össze a számlán, pedig csupán néhány napja él a segélyvonal.
Sokan teszik a dolgukat láthatatlanul nap mint nap, szinte a vízen járva, néha különleges és lehetetlen feladatokat végezve el. Az idős asszony kedvességgel feloldott magánya, a hajléktalan teli tányérja, a fogyatékossággal élő csökkenő kiszolgáltatottsága és a békére lelt haldokló ágya mellett. Bárhol, ahová egy szociális munkást a szeretet parancsa szólít. A legjobb nem elfelejteni, hogy aki ma segíthet, az egyszer majd valamikor, a ma még talán távolinak tűnő jövőben minden bizonnyal örömmel és hálásan fogadja majd valaki másnak a gondoskodását, kinyújtott karját, halk és bátorító szavát. Nem tudjuk, mit hoz holnap, de azt igen, mit tehetünk meg most. Például a Szociális Munka Napján.