2 órája
Színházban jártak a honvéd kadétok
A Tizenkét dühös ember című produkció zártkörű díszelőadását tekinthették meg csütörtök délután a honvéd kadétok és honvédelem tantárgyat tanuló diákok a Vörösmarty Színházban. A darabot 2005-ben láthatta először a közönség.
Fotó: Fehér Gábor /Fejér Megyei Hírlap
Egy gyilkosság, tizenkét esküdt, tények és gyanúk: a kérdés, amiről dönteni kell, hogy egy fiatal fiú megölte-e az apját. Egyik esküdt úgy véli, a bizonyítékok nem egyértelműek. Elkezdődik az idegek játéka, és máris többről van szó, mint egy gyilkossági ügyről. A mára már klasszikussá vált darab lefegyverzően beszél félelmekről, előítéletekről, gyengeségekről.
A Tizenkét dühös ember című darabot először 2005-ben mutatta be a Vörösmarty Színház, majd 2023-ban már egy felújított produkciót láthatott a közönség – mondta el Szikora János, a színház igazgatója, hozzáfűzve, hogy egy olyan sikeres és örök érvényű darabról van szó, hogy nem tudják levenni a repertoárból. – Legyen szó azokról a kadét fiatalokról, akik már látták a darabot, de szívesen megnéznék újra, valamint azokról, akik még nem látták, egészen biztosan egy nagyon jó élménnyel távoznak majd – fogalmazott a színházigazgató az előadás előtt.
Majd Vargha Tamásnak, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkárának, Székesfehérvár országgyűlési képviselőjének adta át a szót:
– Büszkék vagyunk mi, székesfehérváriak, hogy a Vörösmarty Színházban vendégül láthatunk ennyi székesfehérvári és környékbeli kadétot. A kadét programnak és a honvédvédelmi nevelés programnak fontos része a kultúra. A kadétok a színházi látogatás előtt a Szent István Király Múzeumban jártak, ahol megnézték a Hadimustra című kiállítást, ma este pedig a Tizenkét dühös ember című darabot láthatják. A legfontosabb és legnehezebb dolog: dönteni. Amikor végre kell hajtani valamit, amit a kiképzések során már sokszor begyakoroltak, az mindig egy kicsit könnyebb, mint meghozni egy döntést, amelynek vállalom a következményeit is. Az a legnehezebb. S ez a darab erről szól: döntést kell hozni, hogy bűnös vagy nem bűnös. Ráadásul tizenkét ember egyhangú döntéséről van szó – ennek a döntésnek a nehézségéről és szépségéről szól ez a darab – fogalmazott Vargha Tamás.