2016.05.02. 13:12
Nagy robajjal kidőlt a ház főfala, a biztosító nem fizet semmit
Fehérvár-Budapest - Éváék házának homlokzata leomlott, a biztosító arra hivatkozva, hogy a ház körül nem épült faltő járda, így a fal folyamatosan ázott, nem fizet. Olvasónk húsz éve fizette a házbiztosítást, most ismerősöknél húzódtak meg.
Éva lányának szobáján 2014 nyarán megjelent egy repedés. Ez volt az az év, amikor szinte egész nyáron esett az eső. Októberre már fél centiméteressé tágult a repedés, ami az egész szobán végigfutott, így még a nyár végén úgy döntött a család, hogy kiköltözik az épületből, egyúttal a biztosító honlapján talált kárbejelentő emailcímre el is küldték levelüket. Hónapokon át semmilyen visszajelzést nem kapott, végül telefonos érdeklődésére megígérték, hogy jönnek. A kárfelmérő 2015 decemberében kijött, felvett egy jegyzőkönyvet, nem sokkal később pedig az egész tömésfal leomlott.
2016 március 5-én a tömésfal egy nagy reccsenéssel végleg megadta magát, s a csúcsfallal együtt kidőlt. Éváék azóta sem kaptak egyetlen fillért sem a biztosítótól. A még tavaly decemberben a helyszínen járt szakértő szerint a ház károsodott részén faltő járda nincs kiépítve, így a ház falához folyt a csapadékvíz, ami rongálta a részben vályog falszerkezetet.
A biztosító, amint lapunk érdeklődésére küldött válaszából kiderül, az első kárbejelentésre azért nem reagált, mert 2014 december 10-én az az emailcím, amire panaszosunk küldte a bejelentést, már nem működött, erről az ügyfélnek hibaüzenetet kellett kapnia. Mint írják, nem a vályog szerkezet miatt, hanem azért utasították el a kárigényt, mert a „helyszíni szemlén tapasztaltak szerint a káreseményt az okozta, hogy a csapadékelvezetés az ingatlan tekintetében nem került megoldásra és így az el nem vezetett csapadék folyamatosan rongálta az épületet”.
– Amikor húszegynéhány éve aláírtuk a szerződést, a biztosító képviselője egyetlen szóval sem mondta, hogy kötelező a ház tövében végig járdát kiépíteni, az sem volt gond, hogy részben vályogból van az épület. A 2014-es év különösen csapadékos volt, szerintem átlagos időjárási körülmények között biztosan nem dőlt volna ki a fal. Húsz éven át fizettem a semmire, s most a saját erőnkből kell valahogy megoldani a fal visszaépítését – kesereg Éva.
– Önmagában attól, hogy a ház körül nincs faltő járda, véleményem szerint nem dőlhet ki a fal, ennél komplexebb a probléma, de tény, hogy a vályogfalat jobban kell védeni a nedvességtől. A ház körüli járda építése nem előírás – mondta érdeklődésünkre Gáspár László igazságügyi szakértő, aki szerint ha olvasónk úgy érzi, nem megalapozottan utasították el a kárát, érdemes közjegyzőn át kárszakértőt kérni, így a pereskedés helyett olcsóbban és gyorsabban kiderül, valóban mi okozta a fal kidőlését, s azért esetleg mégiscsak fizetnie kell-e a biztosítónak. Az is lehet persze, hogy a szakértő a biztosítónak ad igazat.