2016.04.12. 15:51
Udmurt hölgy a vendégük
Az idén Iszkaszentgyörgy viselheti – Veszprém mellett – a Finnugor Kulturális Főváros címet. Darali Leli, a fiatal udmurt hölgy, aki kiválóan beszél magyarul, emiatt időz a faluban.
Darali Lelit, akivel a tavasz folyamán számos alkalommal találkozhatunk az iszkaszentgyörgyi rendezvényeken, valójában Petrova Elenának hívják.
„Művésznevében” a Darali egy udmurt női név, a Leli pedig egy több jelentésű szó, ami egyszerre jelenti azt, hogy piros selyemkendő, meg azt, hogy szép. A névválasztásra – mint meséli –, anyukája, a neves udmurt költőnő is rábólintott.
Darali Izsevszkben, az oroszországi udmurt köztársaság fővárosában született, szülei a kis finnugor nép intelligenciájához tartoznak. Sokat jártak színházba, s számos udmurt nyelvű könyvük mellett például Domokos Péter udmurt irodalomtörténete is ott található a család könyvespolcán.
Darali Leli kis finnugor nációjának színpompás népviseletében Fotó: Petrova Elena
A múlt század nyolcvanas éveiben egyébként nem minden udmurt tanította anyanyelvére a gyerekét, a kis nép nyelvének a Szovjetunió felbomlását követően érkezett el a reneszánsza – tudtuk meg Darali Lelitől.
A 28 éves hölgy nagyszülei falun laktak, a nyarakat rendszeresen náluk töltötte, és velük mindig udmurtul beszélt.
Izsevszkben, az állami udmurt egyetemen 1994-ben állították föl a finnugor tanszéket, ahol aztán – nővére nyomdokaiba lépve – 2004-től Darali is tanult.
Magyarországon 2008-ban járt először, fél évet töltött el az ELTÉ-n. Ezen hónapok alatt sokat fejlődött a magyar nyelv tudása.
A magyar egyébként nem tűnik nehéznek a számára, amint azt beszélgetésünkkor megjegyezte.
Miután végzett az egyetemen ismét Magyarországra jött, a Balassi intézetben vett részt műfordítói képzésen.
Hazatérését követően az udmurt filharmóniában dolgozott, udmurt együtteseknek fordított, koncerteket szervezett. Ez azonban – mint elárulta – nem feküdt neki igazán, ezért a Dart-Umurt dunnye című ifjúsági lapnál folytatta újságíróként a pályafutását.
A cikkei leginkább kulturális témájúak voltak, és általuk is szerette is volna azt az urbánus európai világot hazájában is meghonosítani, amit itt látott.
A lapcsinálás után boltot nyitott. Itt Darali például az általa tervezett, az udmurt folklórból merítkező, ám mégis modern ruhákat árult. A bérleti díj azonban drága volt, az emberek kevés ruhát vettek, s a bolt bezárt. Ekkor érkezett Iszkaszentgyörgyről a moszkvai magyar kulturális intézeten keresztül a fölkérés, miszerint legyen néhány hónapig finnugor nagykövet a nyelvrokonok 25 milliós családjának 2016 évi fővárosában. Darali így lett az egyike annak a négy finnugor személynek, akik az esztendő során egymást váltják a településen, a feladatuk pedig az, hogy a saját nyelvükön tudósítsanak az itteni, a Finnugor Kulturális Főváros cím égisze alatt zajló eseményekről.
Az udmurtok egyébként mindössze 550 ezren vannak. A fővárosukban, Izsevszkben 650 ezren élnek, a város lakosságának többségét oroszok alkotják.
A város neve egyébként összeforrott a híres gépfegyver konstruktőrének, Kalasnyikovnak a nevével – tudtuk meg Daralitól, aki azt is elújságolta: májusban Iszkaszentgyörgyre látogat a nővére is. A férjével érkezik majd, akit pedig úgy hívnak, hogy – Demeter Miklós