2021.06.06. 07:30
Kikapcsolódás a budai hegyekben
A főváros tüdeje – halljuk gyakran a Budai-hegység említésekor, és a megfogalmazásban semmi túlzás nincs. Budapest kivételesen szerencsés fekvésű nagyváros, a Duna jobb partján gyönyörű, erdő borította hegyek övezik, amelyek nemcsak a levegő tisztaságáról gondoskodnak, hanem könnyen elérhető kikapcsolódást is nyújtanak.
A főváros legismertebb kirándulóhelye a Sváb-hegy tetején lévő Normafa, amely a szabadban való sportolás híveinek kedvenc helye
Fotó: normafapark.hu
Aligha van még egy olyan város a világon, amelynek területén több mint húsz hegy és domb található, ráadásul nem égbenyúló hegycsúcsok, hanem kirándulásra alkalmas, száztól maximum ötszáz métert meghaladó magasságúak. A legmagasabb közülük az 529 méteres János-hegy, amely nem véletlenül az egyik legnépszerűbb kirándulóhely: a tetején található Erzsébet-kilátóról gyönyörű panoráma a jutalma annak, aki felmegy a 101 lépcsőfokból álló csigalépcsőn.
Erzsébet királyné 1882-ben tett itt látogatást, ezért róla nevezték el. A János-hegyet érinti a budai hegyek között zakatoló kisvasút, amelyen gyereknek és felnőttnek egyaránt élmény az utazás. Guinness-rekordnak számít, hogy a Gyermekvasút 11,2 kilométeres vonalán, a Széchenyi-hegy és a 235 méterrel alacsonyabban elhelyezkedő Hűvösvölgy között 10-14 éves gyermekek teljesítenek szolgálatot. Az adótornyokról messziről felismerhető Széchenyi-hegyre visz fel a különleges fogaskerekű vasút is. Az attraktív Libegő az 1970-es évektől áll a kirándulók szolgálatában, Zugligetről indul és a János-hegyet Normafával összekötő Hármaskút-tetőre szállítja az utasokat, télen a síelőket. A kötélpálya 1040 méter távolságot és 262 méter szintkülönbséget hidal át, miközben a libegőzők gyönyörködhetnek az alattuk fekvő város látképében.
A főváros legismertebb kirándulóhelye a Sváb-hegy tetején lévő Normafa, amely a szabadban való sportolás híveinek kedvenc helye. Nevét egy több száz éves bükkfáról kapta, amellyel egy villámcsapás végzett, emléktábla emlékeztet rá.
A Budai-hegység a budai kerületeken kívül is nyújtózik és nagyszerű túralehetőségeket kínál. Behálózzák a túraútvonalak, kedvenc úti cél a hegyvidék legmagasabb csúcsa, az 559 méteres Nagy-Kopasz-hegy, tetején kilátóval, Páty, Nagykovácsi és Telki határában. Számtalan kilátó és természetes szikla megmászása jelent még kihívást, miközben sok kultúrtörténeti emlék is utunkba kerül. Érdemes felfedezni a Pálvölgyi- és a Szemlőhegyi-barlang mesés világát is. Csábító a növény- és állatvilág, az erdők, a fennsíkok olyan ritkaságot is rejtenek, mint például a csak itt élő, fokozottan védett pilisi len. A hegyvidék jellegzetes állatait, madarait a Budakeszi Vadasparkban lehet közelebbről is megismerni.
– A Budai-hegyek természeti értékeit nemcsak a fővárosiak és a környék lakói élvezik, az ország minden részéről érkeznek látogatók, nyugalomra vagy aktív kikapcsolódásra vágyó, túrázni szerető családok, hosszú hétvégére, vagy többnapos, akár -hetes szabadságra is – tudtuk meg Kovács Gyöngyitől, az erdők karéjában elhelyezkedő, többhektáros természetes parkban található Petneházy Club Hotel kereskedelmi és marketingmenedzserétől. A „Zöld Hotel” minősítésű szálloda természetközeli életérzést sugalló tájvédelmi körzetben helyezkedik el, hangulatos, szaunával felszerelt faházaival teljesen beleolvad a Budai-hegyek nyugalmat árasztó környezetébe, miközben egészségtudatos, magas színvonalú kényelmi szolgáltatásokat és az év minden szakában gazdag programot nyújt a vendégeknek, beleértve a gyerekeket és a házi kedvenceket is. Nem véletlenül kapta meg tavaly „Az év kutyabarát szállodája” címet is, hiszen ebben a hotelben nem csak a gazdik strandolhatnak, a négylábú szállóvendégeknek is külön fürdőmedence jár!