Anglia másodszorra nem tudott válaszolni

2024.07.14. 20:28

Drámai végjáték után Spanyolország ért fel Európa csúcsára

Nagy küzdelem jellemezte a labdarúgó Európa-bajnokság fináléját, amelynek második félidejében tört csak meg a jég. Williams a spanyolok első kaput találó lövéséből megszerezte a vezetést, s ugyan Anglia egalizált, végül az ibériaiak értek a csúcsra.

Kvanduk Bence

Spanyolország negyedjére a csúcson

Fotó: Lars Baron/Getty Images)

Labdarúgó Európa-bajnokság
Döntő
SPANYOLORSZÁG–ANGLIA 2–1 (0–0)
Berlin, Olimpiai Stadion. Vezeti: Francois Letexier (francia).
SPANYOLORSZÁG: Unai Simon – Carvajal, Le Normand (Nacho, 83.), Laporte, Cucurella – Rodri (Zubimendi, a szünetben), F. Ruiz – Yamal (Merino, 89.), Olmo, N. Williams – Morata (Oyarzabal, 68.). Szövetségi kapitány: Luis de la Fuente.
ANGLIA: Pickford – Walker, Stones, Guehi – Saka, Mainoo (Palmer, 70.), Rice, Shaw – Foden (Toney, 89.), Bellingham – Kane (Watkins, 61.). Szövetségi kapitány: Gareth Southgate.
Gólszerzők: N. Williams (47.), Oyarzabal (86.), ill. Palmer (73.).

ÖSSZEFOGLALÓ

Az angolok korábbi mérkőzéseit idézte meg a labdarúgó Európa-bajnokság első félideje. Spanyolország próbálkozott volna, de rettentő nehéz dolga volt a visszaálló angol válogatottal szemben, amelynek tökéletes volt, hogy hagyja labdázni ellenfelét. Ennek ellenére az első kaput találó lövés Fodené volt a szünet előtti ráadásban. Azt viszont Unai Simon hárította.

A fordulást követően aztán jöttek a spanyolok szupertinijei. Yamal készített le Nico Williams elé, aki kapásból ellőtte Pickford mellet a labdát, s megszerezte a vezetést.

Persze Anglia ellen ez nem sokat jelentett ezen az Eb-n, hiszen minden hasonló esetnél egyenlíteni tudott, s ezt most is megtette. Saka jobb oldalról érkező lapos beadását Bellingham tette vissza Palmer elé, aki 21 méterről lőtt a jobb alsóba. Unai Simon nem érhette el a labdát.

Spanyolország–Anglia
Felállt a hátrányból Anglia
Fotó: Richard Pelham/Getty Images

Az angol találat után közel volt, hogy megszerezzék a vezetést is Fodenék, de miután felocsúdtak a spanyolok, ismét ők irányítottak. Ennek meg is lett a 86. percben az eredménye, Cucurella lapos centerezését a leshatárról berobbanva pöckölte el Oyarzabal Pickford mellett.

Oyarzabal bepöccintette
Fotó: Dan Mullan/Getty Images

A kései találatra már nem volt válasza Angliának, így ezúttal sem volt képes Európa-bajnokká válni, helyette Spanyolország emelhette negyedjére is magasba a trófeát.

Lamine Yamal lett a torna legjobb fiatal játékosa. A torna legjobb játékosa cím Rodrihoz került. A döntő legértékesebb játékosa Nico Williams volt.

PERCRŐL PERCRE

Köszöntjük kedves olvasóinkat! Már csak egy kérdésnek kell eldőlnie: Spanyolország vagy Anglia lesz Európa legjobbja?

90+4. perc: Vége a mérkőzésnek! Spanyolország az Európa-bajnok! Köszönjük, hogy velünk szurkoltak!

90+2. perc: Sárga lap! Watkins rúgott bele Nachoba.

90. perc: Óriási mentés! Guehi szögletet követő közeli fejesét Olmo blokkolta a gólvonalon, Rice ismétlése nem volt pontos.

89. perc: Mindkét csapat cserélt! Yamalt Merino váltotta a spanyoloknál, Foden helyett Toney jött az angoloknál!

87. perc: GÓÓÓÓÓL! Újra vezet Spanyolország! Cucurella erőteljes lapos beadását Oyarzabal pöckölte el tizenegy méterről Pickford mellett. 2–1

83. perc: Cseréltek a spanyolok! Le Normand-t Nacho váltotta.

81. perc: Yamal lőhetett jobb oldalról 14 méterről, de Pickford óriásit védett.

73. perc: GÓÓÓL! Egyenlített Anglia! Bellingham készített vissza Palmer elé, aki 23 méterről laposan kilőtte a jobb alsót. 1–1

70. perc: Cseréltek az angolok! Mainoot Palmer váltotta.

68. perc: Csere a spanyoloknál! Moratát Oyarzabal váltotta.

66. perc: Yamal verte át egy csellel Shawt, de lövését ki tudta piszkálni Pickford.

64. perc: Bellingham egy csodálatos labdaátvétel után tüzelt 17 méterről, de nem találta el a kaput.

61. perc: Cseréltek az angolok! Kane helyett érkezett Watkins.

56. perc: Nico Williams rázta le a védőjét, majd lőtt távolról, de nem volt elég pontos.

55. perc: Morata ugrott ki a jobb oldalon, elgurította Pickford alatt a labdát, de egy védő menteni tudott.

53. perc: Sárga lap! Stones rántotta le ellenfelét.

49. perc: Williams adott nagyszerű labdát Olmónak, de a támadó nem találta el ígéretes helyzetből a kaput.

47. perc: GÓÓÓÓL! Vezet Spanyolország! Yamal készített Nico Williams elé, aki ballal balról a bal alsóba gurított. 1–0

46. perc: Folytatódik a mérkőzés! A szünetben Zubimendi váltotta Rodrit a spanyoloknál.

45+3. perc: Vége az első félidőnek!

45+1. perc: Egy szabadrúgást csúsztatott tovább egy angol az ötös bal oldalára, Foden érkezett is, s lőtt, de Unai Simon védett. Ez volt a meccs első kaput találó lövése.

43. perc: Morata kapott remek labdát, Guehit majdnem átfűzte, de végül Stones visszaért és felszabadított.

31. perc: Sárga lap! Olmo talpalt bele Rice csípőjébe.

28. perc: Fabian Ruiz lőtt kapura távolról, de egy védő lábáról épp Pickford kezébe pattant a labda.

25. perc: Sárga lap! Kane vesztette el a labdát, és rúgott oda közben Fabian Ruiznak.

15. perc: Walker száguldott el a jobb oldalon, de beadását blokkolták a spanyol védők.

13. perc: A bal oldali sarokrúgás után Le Normand próbálta kapura húzni a labdát, de nem volt elég pontos háttal a célnak.

12. perc: Williams támadta balról az angol védelmet, de Stones bele tudott csúszni a beadásába.

10. perc: Eddig a korábbi angol meccseket idézi a döntő. Állóháború alakult ki a mezőnyben, a labda szinte nincs is a briteknél.

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés! A fehérben játszó angolok indították útjára a labdát. A spanyolok pirosban a pályán.

20:53 – Látványos műsor vezette fel a meccset

20:39 – A spanyolok óriási bulit csapnak ma is

20:36 – Tizenhat éve Fernando Torres döntött

20:34 – Ők ugyan ma nem játszhatnak, de Pedri és Gavi is ott van a csapattal

20:32 – Foden tökéletes kontrollban

20:27 – Egy helyen változtatott Southgate

Az angol együttes szinte kivétel nélkül minden pozícióban megegyezik a Hollandia ellen látottal. Csak Trippier helyére került be a bal szélre Luke Shaw.

20:16 – Visszakerültek a spanyol kezdőbe az eltiltottak

Kettő helyen változott a spanyol válogatott a franciák elleni meccshez képest. Az elődöntőről eltiltott Carvajal és Le Normand került be a védelembe Navas és Nacho helyett.