2021.11.12. 15:46
Az első ütemben épülő rész tetejét elérték, jól halad a Ciszterci-iskola bővítése (videó)
Kettő ütemben, összesen mintegy 4,3 milliárd forintból újul meg, válik nagyobbá a Zirci Ciszterci Apátság által fenntartott Ciszterci Szent István Gimnázium épülete. A munka az ütemterv szerint halad.
Fotó: Pesti Tamás / Fejér Megyei Hírlap
A bokrétaünnep, amikor is az újonnan emelt épület legmagasabb pontjához érnek, majd csak jövő februárban vagy márciusban esedékes, ám egy csúcsnál jár most is az iskola bővítése. Ennek apropóján tett bejárást a munkaterületen Bérczi László Bernát ciszterci szerzetes, zirci apát, Vargha Tamás országgyűlési képviselő, Cser-Palkovics András polgármester és Soltész Miklós egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkár.
– Az építkezésnek egy újabb izgalmas pontjához érkeztünk, az első ütemnek nagyjából szerkezetileg elértük a tetejét – mondta az apát. – 2013 óta tervezi az apátság a gimnázium kibővítését. A tervek elkészültek, és hála Isten, 2017-ben kaptunk a magyar kormánytól 2,6 milliárd forintot a megvalósításához. Ez egy tornacsarnok és egy ebédlőtér kialakítását teszi lehetővé. A második ütemre idén kaptunk közel 1,7 milliárd forintot, 12 új tanterem épül – folytatta. A megnövekedett diáklétszám miatt nagyon kellenek az új termek.
[video width="854" height="480" mp4="https://www.feol.hu/wp-content/uploads/2021/11/6715267Ciszterbejaras.mp4"][/video]
2022 őszére lesz kész a díszterem – hiszen az is újjáépül –, a tornaterem és az ebédlő, majd pedig 2022 legvégére vagy 2023 januárjára a tantermek.
Vargha Tamás országgyűlési képviselő rámutatott, az átépítés során is folyik az iskolában az oktatás. Felvetette, hogy a most 11-12-be járó diákokat mindenképpen invitálja majd meg az iskola az átváltozó épületbe. Hiszen ők, amire itt minden kész lesz, elballagnak. Az apát válaszából kiderült, nyitottak erre.
A polgármester kifejtette, a bővítés második üteme az eredeti tervek szerint a fehérvári középiskolai campus-projekt részeként valósult volna meg, ám így, hogy a rend megkapta a kiegészítő forrást, több jut majd a városban lévő más iskolák felújítására, bővítésére.
Jól halad a Ciszterci gimnázium bővítése
Soltész Miklós arról beszélt, hogy az egyház intézményeinek felújítását célzó beruházások megtérülnek. – Több területen térülnek vissza, nem az egyházak viszik haza ezt a pénzt, nem a papok, a szerzetesek ülnek ezen a pénzesládán, hanem sokszorosan visszahozzák mindezt a társadalom javára – mondta. Kifejtette, az iskolák fenntartása közfeladat-átvállalást jelent, a felújított egyházi épületek, templomok szépítik a településeket, az építkezések munkát, megélhetést biztosítanak.