2018.04.22. 10:00
Zóka Erzsébet életévé vált a patchwork, nagy vágya eljutni Amerikába az amishokhoz
Lassan két évtizede, hogy a lánya egy foltvarrott takarót küldött Amerikából. Azóta a patchwork szerelmese Kövecsesné Zóka Erzsébet, az iszkaszentgyörgyi foltvarrók vezetője.
Egy készülőben lévő hatalmas takaró. Ha csak kézzel készülne, akár 2 évig is eltartana a munka
Erzsikét senkinek sem kell a faluban bemutatni, hiszen régóta ott él és aktív szervezője a helyi programoknak, kiváltképp, ha foltvarrásról van szó. Nemcsak a helyi Házicérnák Foltvarró Műhelyt vezeti – ahová most is várják a fiatalokat -, de kiállításokat is szervez, amelyek berendezésében tevékenyen segít az őt támogató férje. Péntekenként pedig az általános iskola 5-6. osztályosainak tart foglalkozásokat többedmagával, ahol a lányokat bevezeti a különféle öltések és foltvarrási technikák világába. A hetekben az anyák napi meglepetéssel foglalatoskodtak. Erzsike életévé vált a patchwork.
- Mindig szerettem kézimunkázni, sokfajtát ki is próbáltam. A foltvarrás mindig nagyon tetszett. Az első próbálkozásaim újságok nyomán születtek. Mivel földmérő mérnök voltam, a mintákat kép alapján ki tudtam szerkeszteni magamnak, a többit autodidakta módon kezdtem el tanulni. – mesélte Kövecsesné Erzsike, aki lassan 20 éve csatlakozott a fehérvári Korona Foltvarró Körhöz, ahol sokat tanult és persze tanul mind a mai napig. De szívesen járja itthon és külföldön a nagy foltvarrófesztiválokat, mint például az Ezüstvölgy Franciaországban vagy a vicenzai expó Olaszországban. Ezek a foltvarrók paradicsomai. Ezeken és a tanfolyamokon mindig lehet tanulni valami új trükköt, fogást, amivel gyorsabban megy a varrás, szebb lesz a minta. Apropó, minta. Erzsike azok közé tartozik, akik nem csak mások mintáit használják, de vannak sajátjai is, és azokból megálmodott darabjai. A legtöbben varrógéppel dolgoznak, de az igazán szép darabok az első öltéstől az utolsóig kézzel készülnek. Erzsike szerint ezeknek nincs párjuk. De vajon milyen egy szép darab?
- A legfontosabb a színvilág, a harmónia, aztán jön a minta, és csak a harmadik az illeszkedés. Ha a színek gyönyörűek és a dizájn is jó, akkor nem feltűnő, hogy a minta picit elcsúszott. És persze fontos a tűzés. Léteznek kifejezetten díszítő tűzések, amik még jobban feldobják a darabot – magyarázta a foltvarró, akinek kezei alól sok egyedi darab került ki, közülük számos kiállításokra is eljutott, itthon és külföldön egyaránt. Önálló kiállítása még nem volt, de szíve mélyén vágyik egyre, méghozzá a helyi református templomban. Másik nagy vágya, hogy eljusson Amerikába a hagyományosan élő amishokhoz, akik maguk is a patchwork mesterei.