MCC

2 órája

A harmadik világháború kapujában állunk?

Az amerikai elnökválasztás után egy héttel aktuális témával folytatódott az MCC Székesfehérvári Képzési Központjának előadás-sorozata. Bauer Bence, a Magyar-Német Intézet az Európai Együttműködésért igazgatója és Ludger Kühnhardt, német politológus, újságíró, politikai tanácsadót hallhatta a közönség, akiktől többek között azt is megtudhatták, miért marad a NATO a legfontosabb életbiztosítás az európai demokráciák számára, és milyen feladatokkal kell szembenéznie az Európai Uniónak, hogy megőrizze és megerősítse szuverenitását egy veszélyes világban, amelyben számolni kell a harmadik világháború lehetőségével is. Az előadáson szinkrontolmácsolást biztosítottak.

Gombor Lili

Fotó:  Nagy Norbert / Fejér Megyei Hírlap

A nyugat történelmi fordulópontokon megy keresztül: jóllehet, a nyugati demokráciák úrrá lettek a sokszínűség problémáján, ugyanakkor társadalmaink látszólag a sokféleség megőrzése érdekében egyre inkább elveszítik egységüket. Egyúttal a világ is fordulóponthoz érkezett. Napjainkban mélyreható globális konfliktusoknak és hatalmi eltolódásoknak lehetünk tanúi. Új korszak köszöntött be, amelyet a népességnövekedés, az erőforráshiány, a migrációs mozgások, a hatalmi harcok és az identitáskonfliktusok következményei jellemeznek. Euroatlanti civilizációnk nagyobb kihívás előtt áll, mint valaha – nyomás alatt áll, hogy érvényesüljön és fenntartsa kohézióját. Vezethet mindez harmadik világháborúhoz?

Ludger Kühnhardt szerint a harmadik világháború kapujában állunk
Ludger Kühnhardt szerint a harmadik világháború kapujában állunk
Fotó:  Nagy Norbert / Fejér Megyei Hírlap

A geopolitikai viszonyok alakulása a magyarok számára is releváns – mondta el Bauer Bence, a Magyar-Német Intézet az Európai Együttműködésért igazgatója az MCC előadásán, hozzáfűzve, hogy amikor az előadást tervezték, még nem sejtették, hogy ilyen nagy változások lesznek, de most Németországban is a változás szelét lehet érezni. – Donald Trump lett az amerikai elnök, aki békepárti, gender- és migrációellenes. Így a magyar félnek van most egy jó partnere, egy olyan amerikai vezetéssel, amely hasonló célokat támogat. Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy múlt héten volt az Európai Politikai Közösség és az Európa Tanács informális csúcstalálkozója Budapesten, ahol kiderült, hogy Magyarország súlya és befolyása növekedett, amit most próbálunk pozitívra fordítani – mondta el Bauer Bence a jelenlegi helyzetet elemezve.

 

A harmadik világháború kapujában?

Európának a következő években, évtizedekben szembe kell néznie olyan meghatározó problémákkal és kérdésekkel, mint Oroszország, az Egyesült Államok és a feltörekvő és egységgé kovácsolódó Dél. Ludger Kühnhardt, Németország egyik legelismertebb politológusa és publicistája szerint az Európai Uniónak minél hamarabb tisztáznia kell, hogyan viszonyul ezekhez a hatalmakhoz, miként kezeli azokat, valamint saját belső folyamatait, melyek egyik sarkalatos pontja az EU vezetése. A politológus úgy látja, a harmadik világháború kapujában állunk, a világ jelenleg egy dinamikus hatalmi átrendeződés színtere. 

A szakember úgy véli, hogy az EU-nak figyelembe kell vennie azt, hogy a világ más részein teljesen más politika van, mint nálunk. Ennek egyik ékes példája az ismét hatalomra kerülő, frissen megválasztott amerikai elnök, Dondald Trump, aki alapvetően üzletember, sőt, elsősorban az. Éppen ezért amikor ő politizál, akkor tulajdonképpen üzleteket csinál. Ez látszódik az eddig tett ígéreteiből is, például abból, ahogyan az orosz-ukrán háborút kezeli majd. Ludger Kühnhardt szerint Trump fegyvereket akar majd eladni az EU-nak, hogy ha segíteni akarnak Ukrajnának, akkor tőle vásároljanak hozzá fegyvereket. Vagy gondoljunk a beígért 20 százalékos vámra, amely komolyan érinteni fogja az Európai Unió autóiparát, s amelynek célja, hogy még az európaiak is az olcsóbb amerikai autókat keressék majd.

Fotó:  Nagy Norbert / Fejér Megyei Hírlap

 

Külső és belső problémák

Az EU-nak nemcsak külső, hanem belső problémákkal is meg kell küzdenie a jövőben – véli a szakember. Rendeznie kell többek közt az adók mértékét, a belső piaci viszonyokat, ösztönözni a közös valutát, amely növelné a gazdasági teljesítményt, valamint fel kell ismernie azt, hogy ()az orosz-ukrán háborúra gondolva) a territoriális béke nem garantál biztonságot egy kiszámíthatatlan állammal szemben. E kérdéstől pedig elválaszthatatlan a határok védelme, ugyanis a migrációs nyomás egyre fokozódik, köszönhetően többek közt a Föld növekvő népességének, amely az elmúlt évtizedekben milliárdokkal nőtt. Ugyanakkor a szakember szerint nemcsak a külső határokat kell védeni: az EU egyik gyenge pontja az, hogy nincs meg a belső egysége. Ludger Kühnhardt arra hívta fel a figyelmet, hogy az Európai Uniónak át kell gondolnia a saját érdekeit, de úgy, hogy közben figyelembe veszi a világ folyamatait is.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában