2 órája
Kiállítás: igazi hungarikum érkezik a Tolnaiba
Első önálló kiállításra készül Palotaváros kedvenc könyvtárában Pintér Istvánné – tudtuk meg a VMK Tolnai utcai Tagkönyvtárának vezetőjétől, Kalincsákné Molnár Zsuzsannától. Különböző méretben és más-más mintavilágot felvonultató höveji csipke tárlat november 5-től várja az érdeklődőket.
Illusztráció: A Rábaköz gyöngyszeme, a höveji csipke.
Fotó: MW/Archív
Az alkotó Pintér Istvánnénak élete egyik nagy vágya teljesül be a kiállítással, tudniillik ez lesz az első önálló tárlata, amelynek a Tolnai utca 30-as szám alatti bibliotéka ad otthont a könyvtár nyitvatartási idejében. Mint azt Kalincsákné Molnár Zsuzsannától megtudtuk, Pintér Istvánné 2011-ben egy barátnője segítségével került a Vörösmarty Mihály Művelődési Házba (VOKE), ahol hímző szakkörbe járt, melyet Párniczki Józsefné Ilonka néni vezetett – Isten nyugosztalja –, neki köszönheti a hímzés szeretetét. Azóta számos továbbképzésen részt vett, így ismerkedett meg a höveji csipke készítés fortélyaival. Elismerésre méltó, hogy Pintér Istvánné az Országos Vasutas Népművészeti kiállításon egyéni csipke- és horgolás kategóriában I. helyezést ért el. A höveji csipke egyébként 2023-ban elnyerte a hungarikum rangot és a Magyar Értéktárba is bekerült.
De mégis mi az a höveji csipke?
Kapuvár közelében található egy alig 300 fős település, Hövej. A kis falu olyan népművészeti kinccsel rendelkezik, amely egyedülálló a maga nemében: ez nem más, mint a höveji csipke. A faluban élő, ügyes kezű asszonyok generációi másfél évszázad alatt dolgozták ki és hagyományozták anyáról leányra azt a hímzéstechnikát, amelynek eredményeként létrejött a ma ismert, rendkívül változatos forma- és mintavilágot alkalmazó csipke. A teljes egészében kézzel készített fehér lyukhímzést, a „pókhálózást” rendkívüli változatossága teszi egyedülállóvá. Nincs két egyforma munka.