2020.07.04. 08:00
Lajkó Csaba jegyet váltott az egészséges életmódra
Lajkó Csaba „Pecsenye” története valahol 2004-ben kezdődött, amikor a dohányzás, a magas koleszterin és vérnyomás miatt az orvosa gyógyszereket és kezeléseket ajánlott neki, de ő akkor gondolt egyet, s más módszerhez nyúlt. Szakítva addigi életével mozogni kezdett, néhány évre rá pedig igazi példakép lett.
A világ egyik legnehezebb ultraversenyét, a 246 km-es Spartathlont ötször teljesítette Fotó: EL
Törzsgyökeres Fejér megyei. A tavalyi év decemberéig lakott a királyok városában, majd egy kis faluba, Vértesacsára költözött, de munkája továbbra is Székesfehérvárhoz köti: a Vörösmarty Mihály Könyvtár rendszergazdájaként dolgozik, míg szabadidejében megszámlálhatatlanul futja a kilométereket 53 évesen. Számos eredménnyel büszkélkedhet, többek között kétszer választották az Év ultrafutójának.
Hogy jött a futás?
– Gyerekkoromban már kóstolgattam ezt a sportot, serdülőként és ifjúsági versenyzőként több versenyt nyertem. A családalapítás után utolért a kényelmes életmód, pár év alatt súlyom felszaladt 100 kilóra. Ez egészségileg is megviselt, a tükörben sem tudtam magamra nézni, így adott volt a változtatás igénye. Az étrendváltoztatás, a rendszeres mozgás meghozta az eredményt. Fitnesszel kezdtem, testépítéssel folytattam, majd keresztedzésként jött a futás. Aztán ott ragadtam.
Miként jött, hogy versenyszerűen is elkezdje?
– 2007-ben Fehérváron próbáltam ki magam először ultratávú versenyen, még a Haleszban, amikor is a szklerozis multiplex-es betegeknek szerveztek jótékonysági futást. Ezután jött egy gondolat, hogy 2009-ben körbe kellene futni a Balatont, amire valójában úgy tekintettem, hogy egy kaland lesz az ultrafutás világában. Annyira megfogott a szépsége, miközben a kihívás újabb és újabb magaslatokba emelt önmagam megismerésében, hogy már nem tudtam elszakadni. És a csúcsok egyre csak jöttek.
Melyik eredményére a legbüszkébb?
– Mindegyikre! Talán a legbüszkébb arra vagyok, hogy sok emberrel sikerült megszerettetni ezt a sportot, sőt a mai napig keresnek tanácsért, tippekért. De örömmel gondolok vissza az országjáró jótékonysági futásaimra, aminek eredményeként megkaptam a Pro Caritate díjat Székesfehérvár Önkormányzatától. Kétszer lehettem az év ultrafutója, a világ egyik legnehezebb ultraversenyét, a Spartathlont ötször teljesítettem (246 km-es futóverseny Görögországban Athén és Spárta között), ahogy az Ultrabalatont (221 km) is. Országos csúcstartó lehetek a 48 órás aszfaltos versenyszámban, sőt voltam harmadik és második is a világranglistán ebben a kategóriában, a korcsoportos eredményekről nem is beszélve.
A futótársadalom Pecsenye néven ismeri, hogy kapta?
– Első versenyemre készültem, a Délibáb hortobágyi futásra. A szervezők egy akciót hirdettek, hogy amennyiben valaki regisztrál az általuk fenntartott futófórumra, kedvezményt kap a nevezési díjból. A gimnáziumi becenevem, a „Csaszi” már foglalt volt, így jött a „Pecsenye”, mintegy utalva túlsúlyos mivoltomra.
Mit adott önnek ez a sport?
– Nekem egyfajta meditáció, egyik pillanatban elmerülök a gondolataimban, vagy a másik pillanatban élvezem a gondolatnélküliséget. A futásnak nagyon sok mindent köszönhetek. Az egészségen kívül elindított egy úton, erősítette az elmém, lenyugtatott, fejlesztette a személyiségemet.