Külföld

2009.12.29. 09:44

Kábítószer-csempészésért méreginjekció - Kína hajthatatlan volt

FMH - Hiába küzdött a brit diplomácia az utolsó pillanatig egy kábítószer-csempészéssel vádolt brit állampolgár életéért, a férfit kedden kivégezték Kínában.

MTI

A brit diplomácia az utolsó pillanatig minden tőle telhetőt megtett Akmal Shaikh éltének a megmentéséért. London szerint a férfi mentálisan beteg volt, ezért nem szabadott volna kivégezni. A kínai igazságügyi szervek nem találták meggyőzőnek az elítélt egészségi állapotára vonatkozó érvelést. 
Gordon Brown brit miniszterelnök a leghatározottabban elítélte honfitársa kivégzését.
"Megdöbbentett és elkeserített, hogy kitartó kegyelmi kérvényeinket elutasították. Különösen lesújt, hogy nem mérték fel Akmal Shaikh mentális egészségi állapotát" - hangsúlyozta a kormányfő a külügyminisztérium által közzétett közleményben.
Az 53 éves Shaikh hétfőn az őt meglátogató rokonaitól tudta meg egyáltalán, hogy mi történik vele. A rokonok az utolsó pillanatban nyújtottak be számára kegyelmi kérvényt. 
A háromgyerekes Shaikot 2007-ben vették őrizetbe, miután Tádzsikisztánból Kínába utazott repülőn, diplomatatáskájában 4 kilogramm heroinnal. A kínai hatóságoknak azt mondta, hogy nem tudott a kábítószerről, és a táska nem az övé.
Kína kedden védelmébe vette a döntést. "A kínai igazságszolgáltatás szigorúan a törvénynek megfelelően kezelte az ügyet " - közölte egy kínai külügyi szóvivő. 
A Reprive londoni székhelyű jogsegélyező civil szervezet szerint 50 év óta Shaikh volt az első európai, akit kivégeztek Kínában.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!