Varga Ádám ezüst-, a címvédőként indult Kopasz Bálint pedig bronzérmet szerzett szombaton kajak egyes 1000 méteren a párizsi olimpián.

MW

Az ezüstérmes Varga Ádám (b) és a bronzérmes Kopasz Bálint

Forrás: MTI

Fotó: Kovács Tamás

Felfokozott várakozás előzte meg a királyszámot. A tokiói játékok első és második helyezettje, Kopasz és Varga egymás mellett ment az 5-ös és a 4-es pályán. A táv nagy részében Kopasz állt úgy, hogy jó hajrával akár ismét győzhet, de a legjobban a 2014-ben világbajnok, Rio de Janeiróban ezüstérmes cseh Josef Dostal osztotta be az erejét. Az elején nagy tempót diktáló vb-címvédő, Tokióban harmadik portugál Fernando Pimenta visszaesett. Varga viszont a táv háromnegyed részében a negyedik-ötödik helyen haladt, de hosszú hajrát nyitott, elment Kopasz mellett is és csak kis különbséggel maradt el a cseh győztestől. Így ismét másodikként végzett, akárcsak három éve. Kopasz Bálint nem tudott újítani a végén, harmadikként ért célba.

VARGA Ádám; KOPASZ Bálint
Az ezüstérmes Varga Ádám (hátul) és a bronzérmes Kopasz Bálint a férfi kajak egyesek 1000 méteres versenyének döntője után
Fotó: Kovács Tamás / Forrás:  MTI

Harmadszor fordul elő a mostani olimpián, hogy két magyar dobogósa van egy számnak. Előzőleg ezt nyíltvízi úszásban Rasovszky Kristóf és Betlehem Dávid, illetve női kajakban a Csipes Tamara, Gazsó Alida Dóra és a Pupp Noémi, Fojt Sára páros hozta össze.

Varga és Kopasz a magyar küldöttség 17. és 18. érmét szerezte a párizsi olimpián.

Varga Ádám: kajak egyesben dobogózni csodálatos dolog

A kajak egyes 1000 méteren már kétszeres olimpiai ezüstérmes

Varga Ádám szokatlan taktikát választott a szombati döntőre a párizsi játékokon, de nem bánta meg.

Elég érdekes taktika volt tőlem, nem sokszor csináltam olyat komoly versenyen, hogy lemaradok az elején és a végét húzom meg. Viszont bekerültem (Fernando) Pimenta és (Kopasz) Bálint közé, és ők megszokták húzni az elejét, így bennem volt, hátha kifárasztják egymást. Sok hínár is volt a pályán, végül az döntött, hogy mindenki kicsit fáradtabb, ezért kicsit lazábbra vettem az elejét. De örülök, hogy ezt a taktikát választottam, így sokkal izgalmasabb volt belülről, meg gondolom kívülről is... Mindig van egy nagyon jó érzés, amikor a finisben van erőd és el tudsz menni a többiek mellett, de (Josef) Dostalra én sem számítottam, hogy ennyire jól fog menni, Pimentát és Bálintot vártam a dobogóra. Viszont megcsinált mindent nagyon jól és egy nagyon jó versenyző

– foglalta össze a futamon történteket.

VARGA Ádám
Az ezüstérmes Varga Ádám a férfi kajak egyesek 1000 méteres versenyének döntője után

Bálintot és Pimentát láttam végig, mert mögöttük voltam. Dostalt is érzékeltem, de már nem tudtam beérni a végén. De nagyon elégedett vagyok ezzel az eredménnyel

– tette hozzá.

A hajráról, miszerint ha van még pár méter, utoléri Dostalt, a maratoni múlttal is rendelkező sportoló viccesen azt mondta, ha lett volna a versenyben egy futószakasz, meg még 1000 méter, akkor lehet, hogy jobb esélyekkel indult volna.

Elárulta, a tokiói ezüstnek jobban örült, mint a mostaninak, mert az volt az első és váratlanul jött.

Az volt az első olimpián, az 1–6-ba vártam magamat, és amikor ott beértem a célba, nem tudtam hányadik vagyok, azt hittem, harmadik vagy negyedik, és amikor kirakták, hogy második, annak nagyon örültem. Ez a mostani azzal nem tud felérni, bár nagyon örülök neki, de sokkal nagyobb boldogság volt a tokiói, mert nagyon hirtelen jött. Utána sokáig még úgy voltam vele, hogy felkelek és kiírnak negyediknek a táblára. Tokió óta amelyik versenyen elindultam, azt mutatták az eredmények, hogy az 1-3-ban van keresnivalóm. És volt egy belső elvárás magamtól, hogy szeretnék érmezni.

Elmondta, a címvédőként bronzérmes Kopasz Bálinttal gratuláltak egymásnak, és nagyon örülnek egymás sikerének,

mert „kajak egyesben dobogózni, az egy csodálatos dolog”.

VARGA Ádám; DOSTÁL, Josef; KOPASZ Bálint
Az aranyérmes cseh Josef Dostál (k), az ezüstérmes Varga Ádám (b) és a bronzérmes Kopasz Bálint (j) a férfi kajak egyesek 1000 méteres versenyének eredményhirdetésén

Kopasz Bálint: ki fog derülni, hogy megyek-e tovább

A párizsi olimpián kajak egyes 1000 méteren címvédőként bronzérmes Kopasz Bálint szerint mindig nagy öröm dobogóra állni a királyszámban, és azt mondta, jó pályát ment, semmit sem csinált volna másképp.

Úgy érzem, nagyon jó pályát sikerült felállítanom annak ellenére, hogy az utolsó 200 méterem nem volt olyan dinamikus, mint szokott lenni

– kezdte értékelését a vegyes zónában.

Egy picit az erőszint lehetett volna nagyobb a végén, de az állóképességemet jónak értékelem. Mind amit nyújtottam az előző napokban, meg a kiegészítő futások is jól mentek. Nagyon pozitív hangulatban érkeztem ma a pályára, mind az időjárás, mind a körülmények kedvezőek voltak, hogy menjek egy jó formát és ez megtörtént. Ádámmal sok sikert kívántunk egymásnak a futam előtt, gyanítottam, hogy mindketten dobogóra tudunk majd állni. Nagyon gratulálok neki az ezüstéremhez, még boldogabb lettem volna, ha első és második helyet össze tudjuk hozni. De (Josef) Dostal formája egy kicsit meglepett engem is, régen láttunk már versenyezni.

Kopasz kiemelte, egy ilyen mezőnyben, amelyben ott volt minden nagy K-1 1000 méteres versenyző, nagyon nehéz nyerni.

Ez továbbra is a királyi szám, sajnos csak ez az egy egyéni kajakszám van az olimpián. Így mindig nagy öröm ebben a számban felállni a dobogóra

KOPASZ Bálint
Kopasz Bálint a férfi kajak egyesek 1000 méteres versenyének dönŐõje után

Elmondta, rendkívül elfáradt a versenyen.

Ádámot érzékeltem az utolsó 250-nél, hogy ő is megindította a hajót, meg én is, csak ő dinamikusabb volt és nagyobb erőket tudott leadni, megelőzött, én már nem tudtam vele lépést tartani. Az utolsó száz méteren már Dostalt is érzékeltem. De nyugodt voltam, amikor befutottam, mert ilyen fáradtnak már régen éreztem magamat, az egész testem elkötött, vagyis besavasodott. Mintha ólmot kötöttek volna a lábamra és a felső testemre.

A lebonyolításról úgy vélekedett, jobb lett volna, ha először az egyest rendezik meg, és utána a párost.

Ha párosban döntősök lettünk volna, akkor még jobban elfáradtam volna, és lehet, hogy nem is lett volna meg a harmadik hely. Az utolsó 250, azon belül is az utolsó 200 lehetett volna erősebb. Jól osztottam be a távot, nem csináltam volna másképp. Egy ilyen mezőnyben menni kell bátran. Nem voltam olyan jó formában, mint a világkupán vagy a válogatón.

Elárulta, édesanyja, egyben edzője – Demeter Irén – gratulált neki és őszinte boldogságot látott rajta.

Ő is ugyanolyan jól tudja, mint mi versenyzők, hogy ha valaki fel tud állni a dobogóra, az nem kis dolog

– mondta.

Kopasz Bálint a férfi kajak egyesek 1000 méteres versenyének eredményhirdetésén

A jövőjével kapcsolatban Kopasz Bálint úgy fogalmazott: ki fog derülni, hogy ezek után van-e kedve folytatni.

Maximalista vagyok, mindig az aranyért megyek, de lehet, ez most fog egy löketet adni, hogy győztesként fejezzem majd be a karrieremet. A tokiói olimpia után kérdezték tőlem, mit lehet még elérni, mi a cél, és azt mondtam, hogy 3 perc 20 másodperc alá menni. Ez ki fog derülni pár hét múlva, hogy megyek tovább vagy vesztesként fogom befejezni...