Külföld

2011.05.27. 09:45

A belgárdi sajtó Mladic elfogásáról

Jó hír és megkönnyebbülés Szerbia számára Ratko Mladic boszniai szerb hadseregparancsnok elfogása - emeli ki pénteki kommentárjaiban a belgrádi sajtó.

MTI

A liberális Danas szerkesztőségi kommentárjában azt írja, hogy Mladic elfogása jó hír, mert azt az üzenetet hordozza magában, hogy azok, akik gaztetteket hajtottak végre, nem nyugodhatnak mindaddig, amíg nem feleltek tetteikért. Szerbia "hatalmas követ dobott le a válláról, de nem szabadult meg minden tehertől". Nem kizárt, hogy - mint a lap írja - a "háborús, milosevici" Szerbia időről időre Mladiccsal együtt a vádlottak padjára kerül. Viszont az új Szerbia, amelyet Boris Tadic irányít, megmutatta, hogy képes szembenézni múltjával és irányítani saját sorsát - írja a Danas. 
A Politika című napilap kommentárját az a gondolat szövi át, hogy a hágai vádlott elfogása megkönnyebbülést jelent Szerbia számára, mert teljesítette erkölcsi kötelességét, megmutatta, hogy tiszteli saját törvényeit és nemzetközi kötelezettségeit, és hogy a nyugati vádak jórészt mellőzték a jóhiszeműséget. Az ország jobban kinyitotta maga előtt az európai kapukat - írja a Politika, s aggodalmát fejezi ki azzal kapcsolatosan, hogy az utolsó hágai szökevény, Goran Hadzic nehogy ismét rácsapja őket. Az újság szerint Mladic elfogásával ismételten megerősítette, hogy joga van felvetni a szerbek terhére elkövetett bűntényeket, a szarajevói Dobrovoljacka utcán történt mészárlást, a horvátországi Vihar hadművelet és az állítólag szervkereskedelem helyszínéül szolgáló albániai "sárga ház" ügyét.
A Blic Végre jó hír című kommentárját azzal kezdi, hogy "a Krajinából való megszállott ezredes, álhazafi és srebrenicai mészáros végre börtönben van", és Szerbia polgárai nem túszai többé az álnéven bujkáló Mladicnak és Radovan Karadzic volt boszniai szerb elnöknek, csuhás követőinek és idegengyűlölő pártok híveinek. "A legfontosabb az, hogy az áldozatok családjai számára részben megtörtént az igazságtétel" - írja a lap. Rámutat arra, hogy egymilliárd eurónál is többe került Szerbia polgárainak a tíz évig tartó "fiktív" kutatás Mladic után - ennyit veszített az ország az európai integrációban való késlekedésért.
A szerbiai lapok tényszerűen és címlapjukon számolnak be a hágai vádlott letartóztatásáról, és mindenfajta exkluzív információkkal tarkítják a hatóságok hivatalos tájékoztatóit. A Danas idézi Mladic ügyvédjét, Milos Saljicot, aki szerint védence összefüggéstelenül beszélt a bírósági kihallgatáson. Amikor elfogták, volt nála fegyver, de nem akarta használni. A lap hangulatképet ad a Nagybecskerek (Zrenjanin) melletti Lázárfalvából (Lazarevo), ahol elfogták Mladicot. A helyi lakosok hamarosan kezdeményezni akarják, hogy Lazarevó nevét Mladicevóra változtassák, és annak a háznak a falán, ahol a tábornok élt, emléktáblát helyeznének el, "Itt élt Ratko Mladic nemzeti hős" felirattal.
A lap szerint a helybéliek sejthettek valamit, mert az egykori hadseregparancsnok még a háború idején Lazarevóban töltötte éves szabadságát. A településen él a tábornok több rokona, s a falusiak azt mondják, hogy korábban már többször tartottak rendőrségi razziákat Lazarevóban. Gyanították, hogy Mladic a faluban van, de akkor sem adták volna fel, ha szabadon sétált volna az utcán - mondják a helybéliek. Mladicot unokatestvérénél, Brane Mladicnál fogták el. A tábornok állítólag Brane házának az udvarán található nyári konyhában lakott - írja a Danas. A Novosti pedig úgy tudja, hogy hónapok óta nem tette ki a lábát az épületből.
A Blic megszólaltat egy nagybecskereki diákot, aki azt állítja, hogy a Milorad Komadic álnéven bujkáló Mladiccsal együtt dolgozott egy építkezésen, és még viccelődött is vele azon, hogy mennyire hasonlít a boszniai szerb hadseregparancsnokra.
A Politika rámutat arra: amennyiben igaz az a hír, hogy Mladicot lakossági bejelentés alapján fogták el, a hatóságoknak ki kell fizetniük az informátornak a tízmillió eurós vérdíjat. A lap úgy tudja, hogy Mladic aludt, amikor kommandósok berontottak a házába. Együttműködő volt, és rögtön mindent bevallott. A nyugalmazott tábornoknál volt ugyan két pisztoly, de nem bizonyult hitelt érdemlőnek a sajtóban éveken át keringő híresztelés, amely szerint Mladic mellett mindig van egy ember, akinek az a feladata, hogy megölje őt, mihelyt a hatóságok a nyomára bukkannak.
A belgrádi média rámutat arra, hogy a Milorad Komadic álnévben benne van a tábornok eredeti, fonetizált nevének némileg módosított változata (radko madic), s ez állítólag azért van, hogy a tábornok könnyebben megjegyezze. Ivica Dacic belügyminiszter azonban eleve cáfolta azokat a sajtóhíreket, hogy Mladic álnéven élt. Saját nevére kiállított, lejárt érvényességű személyi igazolvány volt nála - mondta.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!