2015.02.14. 19:59

Rangadót nyert az Alba!

A férfi kosárlabda bajnokság 23. fordulójában a 11 meccs óta veretlen Paksi Atomerőmű SE ellen szívét-lelkét kiadta a TLI-Alba Fehérvár együttese, és hosszabbítás után négy ponttal nyert.

TLI-Alba Fehérvár – Paksi Atomerőmű SE 101-97 (21-20, 27-21, 20-21, 16-22, 17-13)
Székesfehérvár, 2000 néző
Vezette: Cziffra, Papp P., Gál J.
Fehérvár: TÓTH P. 18/12, Supola 6, KROMAH 24/12, KALVE 25/9, CSORVÁSI M. 22/3 Csere: Simon B., Juhos 6. Vezetőedző: Székely Norbert
Paks: Dugat 11, EVANS 18/3, Wise 7/3, Eilingsfeld 7/3, Tóth Á. 4. Csere: Medve 9, JONES 26, Körtélyesi, Kovács Á. 5, Markovics 5/3, Szabó Zs. 2, Baki 3/3. Vezetőedző: Dzunics Braniszlav
Az eredmény alakulása: 3. p.: 5-7, 6. p.: 7-11, 9. p.: 21-19, 12. p: 30-22, 15. p.: 34-26, 18. p.: 41-33, 22. p.: 48-43, 25. p.: 54-50, 28. p.: 65-56, 32. p.: 70-64, 35. p.: 77-72, 38. p.: 82-77, 42. p.: 90-88, 44. p: 96-90.
Kipontozódott: Juhos (32. perc), Dugat (38. perc)

Nehezen indult hazai szempontból a találkozó, Ryan Evans egy duplát, majd rögtön utána egy triplát is elsüllyesztett az Alba kosarába, és csak több mint két perc elteltével tudott ezekre válaszolni Csorvási Milán, igaz egy hármassal. Agresszívan védekezett a Paks, hosszú ideig igazán ezzel nem tudtak mit kezdeni a fehérváriak, bár a 7. percben megközelítették két pontra a piros mezeseket Juhos Levente kosara után (11-13). Aztán, ha nehezen is, de előbb Lasan Kromah két sikeres büntetőjével egyenlített, majd Ernest Kalve pontjaival már az előny is a Fehérvárnál volt a negyed záró percében.

A második tíz percet Tóth Péter szerencsésen beszédülő kosarával indította az Alba, ezt követően, pedig Kromah és Kalve is betalált, így az addigi legnagyobb, nyolcpontos különbség alakult ki (30-22). Persze, hogy azon nyomban időt kért Dzunics, de sok foganatja nem volt, mert jött Supola Zoltán, és Tóth Péter, akik lehűtötték a kedélyeket. Ettől függetlenül parázs hangulat uralkodott a pályán, és paksi oldalon szorgalmasan gyűjtögették a személyi hibákat. Csorvásit nem tudták tartani a palánk alatt, és a 17. percre már a tízedik pontjánál járt a center. Más kérdés, hogy közben összeszedte a harmadik faultját, és ezért le kellett őt ültetnie edzőjének. Jól jött a nagyszünet, mert már láthatóan kevésbé bírta a nyomást az Alba, és zsinórban hat pontot faragott hátrányából a vendégcsapat, Jones két zsákolásával, és Evans büntetőivel (45-41). Az Alba elsősorban kiváló büntetőzésének köszönhette előnyét a szünetben, 15 kísérletből egyszer sem rontottak, míg ez az arány a vendégeknél 9/11, akik annak ellenére vannak hátrányban, hogy 56%-kal dobnak mezőnyből, míg az Alba 45-tel. A fehérváriak biztos kézzel játszanak, mindössze egy labdát adtak el az első húsz percben, az Atomerőmű hatot.

A folytatásban kissé kapkodva indítottak a hazaiak, de Kalve, és Kromah duplája érezhetően megnyugtatta a kék-fehéreket. Ahogy azonban szép lassan peregtek a percek úgy araszolgatott mind közelebb ellenfeléhez az ASE, ráadásul a fehérvári kulcsemberek is szorgosan gyűjtögették a faultokat. Így a negyed közepe tájára ismét lőtávolba került az Alba (54-50). Szerencsére jött Csorvási két duplája, és Kalve hármasa, amelyek némi lélegzetvételhez juttatták őket, és bár ezt a negyedet egy ponttal a vendégek nyerték, a záró tíz percet előtt ettől függetlenül hatpontos várhatták a fehérvári legények (68-62). Csorvási kezdte a pontgyártást a negyedik negyedben, de rögtön utána Juhos kipontozódott. Igazság szerint a játékvezetés hagyott némi kívánnivalót maga után, a sípmesterek sokszor tévedtek, és többször az Alba kárára. Nem lehetett azon csodálkozni, hogy fogyott az összpontosítás, és maga a csapat is. Öt perccel a vége előtt még öttel (75-70) vezettek, de félő volt, hogy nem bírják a végéig. Kromah duplája a legjobbkor jött, és a hajrához érve Csorvási a palánk alól ismét betalált, ez, pedig azt jelentette, hogyha vékony jégen is mozgott a Fehérvár, de még mindig vezetett (82-77). Döntőnek bizonyult, hogy Csorvási kihagyott két büntetőt, míg Eilingsfeld triplája bement. Az utolsó fél perc előtt néggyel vezetett az Alba, de Jeremy Wise két büntetőjével, és Eilingsfeld zsákolásával egyenlített a Paks. Kromah középtávoli dobása, pedig kimaradt (84-84). Jöhetett a hosszabbítás.

Tóth Péter 15. pontja, és a harmadik triplája rögtön az elején hazai előnyt eredményezett, de Jones zsinórban négyet dobott. Tóth azonban ellenállhatatlan volt, nem hagyta annyiban, és újabb hármasa talált célba. Ezt még megfejelte Kalve, visszaállítva az ötpontos különbséget! Hihetetlen izgalmak közepette Kromah a sarokból csont nélkül vette be a paksi kosarat, és Kalve kosara után már méltán ünnepelhetett a hazai publikum. Megnyerte a rangadót az Alba!