Belföld

2011.04.20. 14:53

Romagyilkosságok – Ellentmondásos vallomás a koronatanútól (frissítve 18.30)

Fehérné Nyalka Évát állítása szerint egy tanúvédelmi programba akarták bevonni a rendőrök, miután munkatársait a romák elleni, hat halálos áldozatot követelő támadássorozat elkövetésének gyanújával elfogták 2009. augusztus 21-én Debrecenben, a Perényi 1 nevű szórakozóhelyen.

MTI

Fehérné több korábbi vallomását módosította, sírva kért szünetet

Fantáziavilágnak, tények és időpontok összemosásának nevezve visszavonta és módosította több korábbi vallomását szerdai bírósági tanúmeghallgatásán a romák elleni, hat halálos áldozattal járó támadássorozat koronatanújának számító Fehérné Nyalka Éva a Pest Megyei Bíróságon.
A jelenleg is adóhivatali alkalmazottként dolgozó nő még a nyomozati szakban több vonatkozásban is terhelő vallomást tett a romák sérelmére elkövetett támadássorozattal vádolt egykori alkalmazottaira, és nyomozati vallomásai közül többet azzal magyarázva vont vissza, hogy ösztönösen önmagát védte, és érzelmi befolyásolás alatt állt.
A tanú a meghallgatása második napján is többször került ellentmondásba. Miszori László tanácsvezető bíró a zavaros vallomást tevő tanúnak egy ízben azt mondta: "borzalmas, önmaga alatt ássa a vermet, asszonyom". Ekkor már sokadszorra figyelmeztette a hamis vád és hamis tanúzás büntetőjogi következményeire a tanút, aki a tárgyalási nap elején zavaros vallomása miatt sírva kért 10 perc szünetet.
Míg korábbi nyomozati vallomásaiban Fehérné Nyalka Éva a megfélemlítéséről, illetve meggyilkolására tett utalásokról beszélt, a szerdai tárgyaláson már mindezt puszta fantáziálásának nevezte, amely szerinte akkori pszichikai állapotára, gyógyszeres kezelésének hiányára vezethető vissza. Tanúmeghallgatása kezdetén egy orvosi igazolást adott át a bírónak, amely azt tanúsítja, hogy nem elmebeteg, így bizonygatva, "most mond igazat".
A tanú továbbra is tagadta, hogy bármilyen tudomása lett volna arról, hogy a négy vádlott bármilyen bűncselekményt elkövetett volna. Állítása szerint a romák elleni támadássorozatról a férfiak elfogásáig, tehát 2009. augusztus 21. hajnaláig nem is hallott, mivel televíziót soha nem nézett, újságot nem olvasott.
Ezzel ellentétben szerdai tanúmeghallgatásán már azt állította, augusztus közepén, a kislétai támadás után - amelyben a vád szerint mind a négy vádlott szerepet játszott - a debreceni Perényi 1 klub teraszán a rendőrség által kitűzött 100 millió forintos nyomravezetői díjról beszélgettek egy nagyobb baráti társaságban, ahol a vádlottak és a szórakozóhely alkalmazottai is jelen voltak. Ezt a beszélgetést viszont mind a négy vádlott tagadta.
Azt is állította, nem hiszi, hogy a Perényi 1-ben rejtegették volna a fegyvereket a munkatársai, mert azzal mindannyian tisztában voltak, hogy egy esetleges pénzügyőri ellenőrzésnél a vámosok "apró darabokra szedik a helységet". Továbbra is azt kérte a tanácsvezető bírótól, tekintsék meg az épületükkel szomszédos múzeum biztonsági kameráinak felvételeit, hogy ki vihette be, és rejtette el a fegyvereket a klubban két nappal elfogásuk előtt.
Fehérné Nyalka Éva a tárgyalás több szünetében az érdeklődők és az újságírók között üldögélt a bíróság Thököly úti épületének folyosóján, beszélgetett, de nyilatkozni nem akart. Több alkalommal is szót váltott Helmeczy László ügyvéddel, aki a Tiszalökön meggyilkolt Kóka Jenő sértetti jogi képviseletét látja el. Az ügyvéd az egymás közti beszélgetés után tette fel a tárgyaláson azt a kérdést, hogy a cselekmény estéjén a vádlottak dolgoztak-e a klubban. Meglepetésre a tanú erre azt válaszolta, aznap este, amikor Kóka Jenőt a vád szerint az elsőrendű vádlott 22 óra előtt megölte, még 20 órakor a debreceni klubban volt testvérével együtt, ugyanis aznap dolgoztak, így alibit biztosított a testvérpárnak. Csontos István, aki a vád szerint sofőrként segítette a társait, és részletesen beszélt korábban a támadás körülményeiről, a gyilkosságban játszott szerepéről, azt állította, a klub aznap zárva volt, így hazugság az asszony állítása.
A bíró a hamis tanúzás és vád büntetőjogi következményeire utalva azt kérdezte, miért "etette" hónapokon át a hatóságokat, hogy sem aznap, sem más időpontokban, amikor a romák elleni támadások történtek, a vádlottak nem dolgoztak. A tanú erre azzal válaszolt, munkatársaival beszélgettek, és így derült ki.
A bíró nem tudta befejezni Fehérné Nyalka Éva meghallgatását, ezért szóban július 6-ra és 8-ra újra beidézte. 
Miszori László ezt követően a tárgyalást berekesztette. Az ötszörösen minősülő emberölés és más bűncselekmények miatt indult büntetőper jövő szerdán folytatódik további tanúk meghallgatásával.

A koronatanú állítása szerint nem tudott a fegyverekről

Tagadta Fehérné Nyalka Éva, hogy tudomása lett volna arról, hogy hétvégi telkén fegyvereket rejtegetnek munkatársai. A tanú a második napi, szerdai meghallgatásán is többször került ellentmondásba, és zavaros vallomása miatt a bíró többször figyelmeztette a hamis vád és tanúzás következményeire.
A romák elleni, hat halálos áldozatot követelő támadássorozat koronatanújának számító nő kedden azt vallotta, hogy a támadásokról csak a gyanúsítottak elfogásakor - amikor őt is előállították és kihallgatták - értesült.
Szerdai tanúmeghallgatásán a Pest Megyei Bíróságon azt mondta: külterületi kertjében kutyákat akart tenyészteni, ezt az elképzelését munkatársaival, Kiss Árpád elsőrendű vádlottal, akivel szerelmi viszonyban állt és Pető Zsolt harmadrendű vádlottal, aki testőre volt, megosztotta, így közösen nézték meg, hogy a hely alkalmas-e erre a célra. 
Állítása szerint a melléképületet mindig zárva tartották, csak neki és fiának volt hozzá kulcsa, arról pedig nem volt tudomása, hogy oda másnak bejárása lett volna.
A vádirat szerint a Debrecen Dombostanya, Árok utca 14. alatti hétvégi telken - amely Fehérné Nyalka Éva tulajdona volt - a padló alá rejtve találták meg azt a két, átalakított duplacsövű sörétes vadászpuskát, amelyet a vád szerint másik öt fegyverrel együtt egy besenyszögi vadásztól raboltak el 2008. március 7-én. 
A vád szerint a rabolt fegyverekkel 2008. július 21-én Galgagyörkön, augusztus 8-án Piricsén, szeptember 5-én Nyíradonyban, szeptember 29-én Tarnabodon, november 3-án Nagycsécsen, december 15-én Alsózsolcán, majd 2009. február 23-án Tatárszentgyörgyön, április 22-én Tiszalökön, augusztus 3-án Kislétán támadtak romákra. A kislétai és a tiszalöki bűncselekményben egy-egy ember halt meg, míg Nagycsécsen egy testvérpár, Tatárszentgyörgyön pedig egy 27 éves férfi és ötéves kisfia vesztette életét. 
A vádirat arról is említést tesz, hogy a támadások előtt célba lövéseket gyakoroltak a telken konzervdobozokra, és állítása szerint egyszer a tanú is lőtt, "de az egy fanyelű puska", valószínűleg légpuska lehetett.
Fehérné Nyalka Éva állítása szerint csak a televízió híradásaiból, rendőrségi videofelvételekből értesült arról, hogy egy telken, "amely hasonlított az övéhez", egy katonai ládát és fegyvereket találtak. Beszélt arról is, hogy a debreceni Perényi 1 nevű, általa vezetett szórakozóhelyen Kiss Árpád megmutatott neki egy pisztolyt, amelyet a fiókban tartott, és bár a vádlott azt állította, csak gázpisztoly, és van rá engedélye, kérte, hogy vigye el onnan.
Miszori László tanácsvezető bíró több olyan fegyver fotóját is felmutatta a tanúnak, amelyet bizonyítékként foglaltak le, de a felvételek alapján nem ismerte fel sem a bárban látott pisztolyt, sem azt a fegyvert, amelyből lövést adott le. 
Kiss Árpád a bíróságon tagadta, hogy a bárban fegyvert tartott volna,  állítása szerint csak légpisztollyal lövöldöztek, és nem éles fegyverrel.

A koronatanú alibit igazolna a vádlottaknak

Többszöri bírói és ügyvédi kérdésre is azt állította Fehérné Nyalka Éva a romák elleni, hat halálos áldozatot követelő támadássorozat büntetőügyének szerdai tárgyalásán, hogy Kiss Árpád elsőrendű és testvére, Kiss István másodrendű vádlott 2009. április 22-én órakor a debreceni Perényi 1 nevű klubban volt, míg a vád szerint aznap 22 óra előtt ők követték el a tiszalöki gyilkosságot, így alibit igazolna nekik.
Az asszony, aki korábban szerelmi kapcsolatban állt Kiss Árpáddal, és mind a négy vádlott munkáltatója volt, több órán keresztül tartó tanúvallomásában tucatnyiszor feltett bírói és ügyvédi kérdésre is azt állította: aznap este egy zenei programot akartak tartani a szórakozóhelyen, de az elmaradt, és este nyolc óráig tartózkodott a klubban, és Kiss Árpádnak mint helyettesének kellett bezárnia a klubot.
Azt vallotta, távozásakor a szórakozóhelyen tartózkodott a testvérpár, a pultos és Kiss István barátnője is, de azt pontosan nem tudja, mikor zárták be. Annyit kért tőlük, hogy este kilencig várjanak.
A vádirat szerint viszont aznap a klub zárva volt, másnap pedig nem tartottak nyitva. Az ügyészség szerint már délután összekészítették a fegyvereket a kifejezetten ölési szándékkal aprólékosan, előzetes terepleméréssel megszervezett támadáshoz. A korábban ismertetett bizonyítékok szerint a gyilkosság előtt két alkalommal is fényképfelvételeket készítettek Tiszalökről és a kiszemelt áldozat, Kóka Jenő házáról, és az egyik fotón maga a halálos lövés leadásával vádolt Kiss Árpád is szerepel.
A vádirat szerint 19 óra 40 perckor indultak el a Csontos István negyedrendű vádlott által vezetett autóval a Perényi 1-ből Tiszalök irányába, hogy elkövessék a támadást. A tanú viszont - a hamis tanúzás miatti büntethetőségre vonatkozó többszöri bírói figyelmeztetés után - vallomásában azt állította, hogy ebben az időpontban még a klubban voltak, és várták a lemezlovasokat, hogy elkezdődjön a buli.
Csontos István megjegyzésében erre annyit mondott: aznap este a klub zárva volt, míg a tanú szerint ő aznap meg sem jelent a helyen. Kiss Árpád szerint is ott volt Csontos István, mert az épület előtt találkozott a pultossal.
Fehérné Nyalka Éva tagadta, hogy Kiss Árpád korábban bántalmazta volna, és arra vonatkozó korábbi nyomozati vallomását, hogy a szeretője beleverte fejét a kormányba, egyszerű dulakodásnak, "csetepaténak" nevezte, amit ő provokált ki.
Sértetti jogi képviselők kérdésére azt mondta, a sajtóban megjelent híradások miatt alakult ki benne félelem, és ez befolyásolta tanúvallomásában, mégpedig úgy, hogyha hamis tanúzással vádolják, elmondja az igazat: nem követhették el a támadást "olyanok, akik soha nem bántották, nem terrorizálták", azért újra azt kérte a bíróságtól, nézzék meg a Perényi 1 mellett lévő múzeum térfigyelő kamerájának felvételét, kik rejthették el augusztus 19. után a klubban a fegyvereket.
A büntetőügy koronatanújának számító nő azt mondta: "úgy érzi, az ő tanúvallomása nagyon fontos lehet valakinek, de még nem ért oda" vallomásában.
Az MTI korábban úgy értesült, hogy Fehérné Nyalka Évát - a Kiss testvérekkel együtt - elfogásuk előtt két hétig operatív módszerekkel megfigyelte a rendőrség. A vádlottak 2009. augusztus 23-ra tervezték az újabb támadásukat, Ipolytarnócon akartak újabb gyilkosságot elkövetni. A rendőrség augusztus 21-én fogta el őket.
Fehérné Nyalka Éva egy nappal korábban, a keddi tárgyaláson a vádiratban foglaltakkal ellentétben azt állította: nem hiszi, hogy a vádlottaknak közük lenne a támadássorozathoz.
A bíró fél órás szünetet rendelt el, majd délután folytatja a tanú meghallgatását.

Egyre zavarosabb a koronatanú vallomása

Fehérné Nyalka Évát állítása szerint egy tanúvédelmi programba akarták bevonni a rendőrök, miután munkatársait a romák elleni, hat halálos áldozatot követelő támadássorozat elkövetésének gyanújával elfogták 2009. augusztus 21-én Debrecenben, a Perényi 1 nevű szórakozóhelyen.
A nő, aki mind a négy vádlott munkaadója volt és szerelmi viszonyban állt az elsőrendű vádlottal, Kiss Árpáddal, többször ellentmondásba keveredett tanúvallomásában. Azt mondta: négy napon át egy titkos lakásban tartották a gyermekével együtt, és "új élet kezdésének lehetőségéről" beszéltek neki a rendőrök.
Fehérné Nyalka Éva Edit a büntetőügy szerdai tárgyalásán a Pest Megyei Bíróságon, Miszori László tanácsvezető bíró kérdésére beszélt "tanúvédelmi" szerepéről, de ezt előző nap is többször említette.
A tanú többszöri kérdésre végül úgy fogalmazott: azért nem vonhatták be ebbe a programba, mert a rendőrség szerint "nem tudott annyit", ezért csak egyszerű tanúként kezelték. Megjegyezte, még ma is fél, mert véleménye szerint egykori munkatársainak nincs közük a támadássorozathoz, és a valódi elkövetők "bosszút állhatnak rajta".
A tanú kedden még azt mondta, ott volt, amikor 150 rendőr "lerohanta" a szórakozóhelyet 2009. augusztus 21-én hajnalban, és őt is a földre fektették. Szerdán viszont már azt közölte: két férfi odament hozzá, megkérték, hogy kövesse őket, hazavitték, a ház előtt már sok rendőr várta, és ekkor tartottak nála házkutatást, fegyvereket keresve. 
 A bíró meglepődve hallgatta a Fehérné Nyalka Éva által Kiss István másodrendű vádlott kérdésére adott választ, miszerint 2009. április 22-én szerdán - amikor a vádirat szerint Kiss Árpád egyetlen lövéssel meggyilkolta az éjjeli műszakba induló Kóka Jenőt Tiszalökön, és a támadásnál jelen volt Kiss István is – este 20 óráig dolgoztak a férfiak, ugyanis egy előre meghirdetett zenei programot akartak tartani, de az elmaradt, és másnap is dolgoztak.
Kedden még a nő azt mondta, a támadást követő napon, amikor segített a vádlottaknak Balmazújvárosnál elakadt járművük kiszabadításánál, délután elvitte Kiss Árpádot a testvéréhez. Arról is beszélt, hogy többször kért magyarázatot arra, miért kértek tőle segítséget a tiszalöki gyilkosság éjjelén, de nem kapott választ.
A bíró megkérdezte, miért nem tett erre utalást a korábbi kihallgatásai során; amikor a rendőrök a támadások időpontjait elé tárták, mindig azt válaszolta, aznap nem dolgoztak. Erre a nő azt válaszolta, hogy össze volt zavarodva.     (A vádirat szerint este nyolc órakor a Kiss testvérek Csontos Istvánnal együtt útban voltak Tiszalök felé, a halálos lövést 22 óra előtt adták le, s a klub aznap este zárva volt. Csontost 23 óra után Polgáron egy rendőr járőr igazoltatta.)
Kiss István vádlott kérdésére a nő azt is elmondta, hogy a tiszalöki gyilkosság estéjén Pető Zsoltot és Csontos Istvánt nem látta klubban. Kiss Árpád és Csontos István nem kívánt megjegyzést tenni vagy kérdést feltenni a tanúnak.
Bérdi Zsolt, az elsőrendű vádlott védője azt firtatta: a vádlottak elfogását követő napon a tanú hat és fél órás kihallgatása során miért csak 5 oldalnyi érdemi vallomást tett, míg áprilisban alig 3 óra alatt nyolc oldalnyi, kézzel írt vallomást tett ugyanarról a cselekményről. Ezt az asszony azzal magyarázta, hogy "sokat beszélt", de a bíró kétségbe vonta, hogy akkor ez ne jegyzőkönyvezték volna; megállapítása szerint ez kimeríti a hamis vád tényállását. Erre, illetve a hamis tanúzásra többször kellett figyelmeztetnie a bírónak a tanút.
Fehérné Nyalka Éva azt állította, gyógyszeres kezelés alatt állt kihallgatásai idején, mert pszichikailag összeomlott. Állítása szerint ösztönösen akarta védeni magát, ezért tett terhelő vallomásokat a vádlottakra.
A bíró ezért azt firtatta, miért "etette" hónapokon keresztül a hatóságokat. A tanú mindezt a félelmével magyarázta, szerinte közvetlen veszélyben volt ő és gyermeke is.
Állítása szerint csak "játék volt", amikor Pető Zsolt, aki testőre volt, megmutatta, "hogyan kell a gégén keresztül kihúzni a nyelvet", és az is csak játék volt, hogy kézjellel a lelövésére tettek utalást. Korábbi vallomásaiban mindezt még közvetlen fenyegetésnek, terrorizálásnak nevezte, amellyel a vádlottak azt akarták elérni, nehogy elárulja őket.
Az adóhivatali alkalmazott azt mondta, elszakadt a valóságtól, mert elhitte, hogy ő is részese a sorozatgyilkosságnak, és élete végéig börtönben lesz, mert ott volt Tiszalöknél.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!