Gazdaság

2011.12.23. 12:15

Év végi Moody's-értékelések: Amerika a világgazdaság centruma

Az Egyesült Államok lehetséges legjobb, "Aaa" államadós-besorolását alátámasztja, hogy Amerika változatlanul a világ gazdasági-pénzügyi központja, Ausztria szintén "Aaa" osztályzatának stabil kilátása ugyanakkor az euróövezeti válság megoldásától függ - egyebek mellett ez áll a Moody's Investors Service számos szuverén adósról összeállított, Londonban pénteken ismertetett év végi értékelésében.

MTI

A nemzetközi hitelminősítő az Egyesült Államokról megállapítja, hogy jóllehet a kormány pénzügyi ereje gyengült a pénzügyi rendszer támogatására végrehajtott intervenciók során, az amerikai "Aaa" besorolást alátámasztó alaptényezők azonban változatlanul "érintetlenek".
A Moody's e tényezők közé sorolja, hogy az Egyesült Államok a világ legnagyobb gazdasága, és "még mindig" a világ pénzügyi és kereskedelmi centruma.
 Az amerikai gazdaság versenyképességét az elmúlt időszakban meglehetősen gyors termelékenység-növekedés, magas szintű technológiai innovációs tevékenység és általánosságban megfelelő közfinanszírozási rendszer erősítette. Az utóbbi időben e tényezők némelyikének kilátása romlott, különösen a kormányzati pénzügyeké, amelyek állapotát jelentősen rontotta a hitelválság és a sokkok kezelésére fordított állami költekezés.
A hazai össztermékhez (GDP) és a bevételekhez mért államadósság-ráták meredeken romlottak, és most már az "Aaa" besorolású országokra jellemző adósságsáv felső széléhez közelítenek.
A Moody's szerint ugyanakkor a magas adósságszintek ellenére az amerikai szövetségi kormányadósság finanszírozhatósága is magas, részben az amerikai dollár globális szerepe miatt. Ezt mutatta, hogy az idén az amerikai kincstárjegy hozama időnként rekord közeli mélységekbe süllyedt.
 A hitelminősítő szerint hosszabb távon a dollár e globális szerepe "eróziónak" indulhat, ám jelenleg a cég nem látja veszélyben az amerikai kormány hozzáférését a viszonylag alacsony költségű finanszírozási forrásokhoz.
A Moody's az értékelésben felidézi, hogy augusztus óta negatív kilátást tart érvényben az Egyesült Államok adósosztályzatára. A cég közölte egyben: további deficitcsökkentő intézkedések elmaradása esetén "valamikor a következő egy-két évben" leminősítési felülvizsgálat alá veheti az amerikai adósbesorolást.
Egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor's már augusztusban  leminősítette az amerikai államadós-besorolást, "AA plusz"-ra rontva "AAA"-ról az Egyesült Államok hosszú távú államadós-besorolását. Az S&P azzal a véleményével indokolta a döntést, hogy az államháztartási konszolidációs terv, amely az államadósság-limit emeléséről folytatott kongresszusi vita lezárásaként jött létre, elégtelen a középtávú amerikai államadósság-pálya stabilizálásához.
A Standard & Poor's a rontott amerikai osztályzaton is negatív kilátást hagyott érvényben.
Az amerikai adósosztályzat kilátása a Fitch Ratings hitelminősítőnél is negatív, de ez a cég változatlanul "AAA" osztályzattal tartja nyilván az Egyesült Államokat.
A Moody's Ausztriáról összeállított pénteki elemzésében kedvezőnek nevezi, hogy az osztrák hatóságok "lépéseket tettek" azoknak a potenciális terheknek a korlátozására, amelyek az osztrák bankrendszer jelentős közép-kelet-európai kitettségéből hárulhatnak az államra. A hitelminősítő szerint ugyanakkor "időbe telik", amíg ezek az intézkedések eredményt hoznak.
A cég arra utalt, hogy az osztrák felügyeleti hatóságok nemrégiben hozott rendelkezése szerint a közép-kelet-európai piacokon jelenlévő osztrák bankoknak már 2013 januárjára - a végső határidő előtt hat évvel - teljesíteniük kell a szigorított Bázel-III.-as tőkemegfelelési előírásokat, emellett biztosítaniuk kell, hogy közép-kelet-európai érdekeltségeik kinnlevőség-betétállomány rátája az új folyósítások esetében a jövő évtől nem haladhatja meg a 110 százalékot.
A Moody's a keddi értékelésben közölte, hogy az osztrák "Aaa" osztályzat stabil kilátása "egyre inkább" függ az euróövezeti válság megoldásától, mivel e válság most már elkezdte éreztetni negatív hatásait a központi valutauniós tagállamokban, így Ausztriában is. Minél hosszabb ideig elhúzódik az államadósság- és bankfinanszírozási piacok volatilitása, annál valószínűbb, hogy további hitelpiaci feszültség alakul ki a legtöbb euróövezeti ország, köztük az "Aaa" besorolású tagállamok esetében is.
A Moody's hozzáteszi, hogy Ausztria - és a többi "Aaa" osztályzatú euróövezeti ország - besorolására valutauniós tagországok fizetőképtelenné válásának és euróövezeti távozásának esetleges "sorozata" is nyomást gyakorolna.
Más hitelminősítők nem sok reményt látnak az euróválság megoldására.
A Fitch Ratings minapi londoni elemzésében közölte: a december 8-9-ei valutauniós válságcsúcs nyomán arra a következtetésre jutott, hogy az euróövezeti válság átfogó megoldása "technikailag és politikailag elérhetetlen".

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!