Augusztus 18-tól kóstolhatjuk

2019.08.05. 17:30

A dunaföldvári Tóthék Boldogasszony csipkéje nyerte el a Magyarország tortája címet idén

A dunaföldvári Tóth Norbert mestercukrász álmodta meg és készítette el az idei Magyarország tortáját, a Boldogasszony csipkéjét.

L. Mészáros Irma

A versenyszabály szerint először augusztus 18-án kóstolhatjuk meg

Fotó: Zsedrovits Enikő / Dunaújvárosi Hírlap

A város és a térség népszerű cukrászdájának sikeres szakembere negyedszer indult a Magyar Cukrász Iparosok Országos Ipartestülete által 13. alkalommal meghirdetett Magyarország tortája versenyen, amelyet az augusztus 20-i nemzeti ünnepünk, Magyarország szimbolikus születésnapja köszöntésére szerveznek. Évről évre egyre több cukrászda verseng a címért. A nyertes tortát mindig óriási érdeklődés kíséri az édesszájú fogyasztók, de a szakemberek körében is. Az idén a kétfordulós versenyen 31 torta közül választotta ki a szakmai zsűri először az öt döntőst, majd a legjobbat.

Korábban többször is a döntőben

Az eddigi mindhárom versenyen Tóth Norbert tortája – az Aranyos körtetorta, az Ingyom-bingyom és a Szimpla – bejutott a döntőbe, az utóbbi bronzérmes lett. Már nagyon érett, hogy az idén az övé legyen a győzelem – gondolták Dunaföldváron sokan, s szurkoltak neki. Akadt vendég, aki így fogalmazott: Most már meg kell nyernünk! S lám megnyertük. Megnyerte. A díjat a Parlament Vadásztermében adták át.

A versenyszabály szerint először augusztus 18-án kóstolhatjuk meg
Fotó: Zsedrovits Enikő / Dunaújvárosi Hírlap

A kiírás szerint a versenyzőktől magyaros ízvilágú, az ünneppel vagy Magyarországgal összefüggésbe hozható alkotásokat vártak, amelyek szigorúan csak természetes és egészséges alapanyagokat tartalmaznak.

Tóth Norbert a málnát választotta az idei tortája alapízének. Hogy miért éppen ezt? Az intenzív ízű és színű gyümölcsöt jól lehet párosítani zöld fűszerekkel és csokoládéval – mondja a díjnyertes torta megalkotója, s hozzáteszi: úgy gondolta, most olyan tortát készít, amelyben egy íz többféle textúrában jelenik meg. Az üde, nagyon gyümölcsös, friss ízű torta minden rétegében van málna, egy tortában több mint hatszáz gramm. Ez a torta klasszikus, a régi, hagyományos tortákat idézi, nem a modern franciás irányvonalat követi. A zsűri véleménye szerint ízharmóniájában egyszerű és hibátlan. Egy málnás, roppanós alapra három rétegben málnapürével átitatott piskóta kerül, a rétegek között fehér csokoládés, tejszínes málnakrém van. A teteje citromos, bazsalikomos bevonat, közte málnalekvár és friss málnaszemek, valamint zöldre festett fehércsokoládé-lapkák. Gyönyörű, mint a neve! S bizonyára nagyon finom is.

Az eddigi versenyeken Tóth Norbert tortái mindig bejutottak a döntőbe, a málnás most győzött
Fotó: Zsedrovits Enikő / Dunaújvárosi Hírlap

A versenyszabályok szerint először a Szent István-napi ünnephez kapcsolódó rendezvényen kóstolhatjuk meg Budapesten, az Ízek utcájában augusztus 18-tól. Majd természetesen Dunaföldváron, a Tóth Cukrászdában. Aztán a dunaföldvári mestercukrász receptje alapján az ország vállalkozó cukrászmestereinek műhelyeiben is készülhet a Boldogasszony csipkéje.

S hogy miért Boldogasszony csipkéje a neve?

Hajdan a Dunántúl egyes részein ez volt ennek a Magyarországon őshonos gyümölcsnek, az illatos málnának a népies neve, amelyet csipkézett leveléről kapott. Tökéletes névadás a Dunántúl kapujában, Dunaföldváron készült édességnek, Magyarország ünnepi tortájának, amely a szakember eddigi elhivatott, magas színvonalú munkájának a megkoronázása.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában