Hírek

2013.04.14. 20:31

Kegyelemdöfés a mezőgazdaságnak - Erőszakos átalakítás készül?

Ha a földhasználati viszonyok erőszakos átrendezése bekövetkezik, az drasztikus visszaesést hoz az állattenyésztésben - figyelmeztet a MOSZ.

Klecska Ernő

Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter múlt szerdán bejelentette, hogy a magyar mezőgazdaság jelenlegi szerkezetét erővel szétzúzzák, s az általa nagybirtokoknak titulált társas vállalkozások használatában lévő földterület arányát 50-ről 20 százalékra szorítják le.

A Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) értetlenül szemléli, hogy a kormány a Nemzeti Vidékstratégiában foglaltakkal ellentétben nem az ágazat versenyképesebbé tételére, a munkahelyteremtésre és az ágazat kibocsátásának növelésére, hanem a piacra kerülő áruk több mint kétharmadát adó társas szektor szétverésére összpontosít - szögezte le Máhr András, a szervezet főtitkár-helyettese.


A mezőgazdaság fő gondja az állattartás  - a prognózis riasztó (Fotó: Nagy Norbert)

Ha a földhasználati viszonyok erőszakos átrendezése bekövetkezik, az drasztikus visszaesést hoz az állattenyésztésben. Az elmúlt évtizedben az egyéni gazdaságok által tartott állatállomány folyamatosan csökkent, napjainkban például a sertésállomány mintegy 75 százalékát, a tejelő tehenek több mint 80 százalékát a társas vállalkozások tartják. A tervbe vett átrendezés hatására a hazai sertésállomány nem hogy a duplájára nő - mint ahogy azt a kormány vizionálja -, hanem akár 1 millió darabbal csökkenhet és a hazai tejtermelés is zuhanásnak indulhat.

A társas gazdaságok földhasználatának korlátozása - a kormány szándékaival ellentétben - jelentős mértékben csökkenteni fogja a legális munkahelyek számát a mezőgazdaságban. A célul kitűzött átalakítás az ágazat legális munkaerejének 60 százalékos leépülését eredményezheti. Ilyen arányú munkaerő kiáramlás utoljára a 90-es évek elején, a termelő szövetkezetek szétverésekor történt az ágazatban, komoly társadalmi feszültségeket hagyva maga után -  véli a szakmai szövetség.

Az intézkedés ellentmond a Nemzeti Vízstratégiának is. Az öntözőberendezések kiépítésének legnagyobb akadálya a tőke és a biztos földhasználat hiánya, valamint az elaprózódott birtokszerkezet. Jelenleg az öntözésre épülő gazdálkodást főként a társas gazdaságok végzik, visszaszorításukkal a kormány gyakorlatilag a saját maga által kijelölt prioritások érvényesülését lehetetleníti el.

A Fazekas Sándor miniszter által bejelentett átalakítások megadják a kegyelemdöfést az árutermelő mezőgazdaságnak. A tervezett intézkedések veszélyeztetik a hatékony és versenyképes agrártermelést, beruházások leállításhoz, a legális munkahelyek megszűnéséhez, az élelmiszerárak drasztikus emelkedéséhez és az import növekedéséhez vezetnek - mutat rá a Csizmadia Máté, Csordás Katalin, Oláh Endre és Paragi Márton szakértők által összeállított anyag.

A MOSZ meg van róla győződve, hogy ez az erőszakos rombolás nem szolgálja sem a társadalom, sem a földtulajdonosok, sem a vidék, sem a fogyasztók érdekeit - fogalmaz hétvégén kiadott közleményében a mezőgazdasági termelők egyik legátfogóbb érdekképviseleti szervezete, amelynek jogelődjét, a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsát, még 1967-ben hozták létre az akkori mezőgazdasági szövetkezetek.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!