Választottak

2 órája

Deutsch: az EP több millió uniós választópolgár akaratát vette semmibe

Az európai parlamenti képviselők többségét adó baloldali blokk több millió uniós választópolgár akaratát vette semmibe azzal, hogy nem választotta be a háznagyok közé a Patrióták Európáért EP-frakció jelöltjét, Szekeres Pált, a Fidesz-KDNP EP-képviselőjét - jelentette ki Deutsch Tamás, a Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportjának vezetője Strasbourgban szerdán, a szavazás után Szekeres Pállal tartott közös sajtótájékoztatóján.

MW

A júniusi választások eredményeképpen létrejövő Európai Parlament plenáris ülése Strasbourgban 2024. július 17-én

Forrás: MTI/EPA

Fotó: Christophe Petit Tesson

A többséget adó baloldali blokk "felhatalmazva érzi magát arra, hogy felülbírálja az európai választópolgárok döntését, visszaél a választóktól kapott mandátumokkal és az EP-pozícióját arra használja fel, hogy átírja az európai választópolgárok EP-választáson kinyilvánított akaratát" - mondta Deutsch Tamás.

Úgy vélte, hogy bár a választók politikai értelemben a változás mellett szavaztak, "a baloldali blokk, a néppárt, a szocialisták, a zöldek, a liberálisok és a kommunisták a változatlanság pártján állnak", a választók akaratát akár a demokrácia szabályainak megsértése árán is igyekeznek figyelmen kívül hagyni. Ugyanígy akár a demokrácia szabályait, sőt az EP működésére vonatkozó uniós jogszabályokat sem tartják be, ha ez sérti hatalmi törekvéseiket - tette hozzá.

A fideszes politikus elmondta, "csak növeli a frakció és a Fidesz-KDNP delegáció harci kedvét" a szerdai, háznagyokról szóló választás, illetve az EP keddi, az alelnökök személyéről rendezett voksolása, amelyen a Patrióták Európáért frakció két jelöltje - Klara Dostalova és Fabrice Leggeri - közül egyik sem kapott elegendő szavazatot.

Az EP megválasztotta az öt háznagyot

Megválasztotta szerdán Strasbourgban az Európai Parlament a testület öt háznagyát (kvesztor), a legtöbb - 559 - szavazatot a bolgár Andrej Kovacsev (Európai Néppárt, EPP) kapta.

A szavazás kétfordulós volt, az első fordulóban háznaggyá választották még a luxemburgi Marc Angelt (Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége, S&D) 461 szavazattal, a szlovák Miriam Lexmannt (EPP) 459 szavazattal és a francia Fabienne Kellert (Újítsuk meg Európát, Renew Europe) 398 szavazattal.

A második fordulóban Kosma Zlotowski (Európai Konzervatívok és Reformerek, ECR) 335 voksot kapott.

A háznagyok az EP elnökségének tagjai. A háznagyokból álló Kvesztorok Kollégiuma az Európai Parlament politikai szerve, amely a képviselőket közvetlenül érintő hivatali és pénzügyi kérdésekkel, valamint munkakörülményeikkel foglalkozik.

Deutsch Tamás kiemelte: a frakció a harmadik legnagyobb az EP-ben, így ezek a pozíciók jártak volna jelöltjeiknek, ám azt is hozzátette: 

nem is bíztak benne, hogy megkapják a szükséges szavazatokat.

Emlékeztetett arra is, hogy az EP a jövő héten tart szavazást a szakbizottságok elnöki és alelnöki tisztségeiről, amelyeken súlyánál fogva a Patrióták Európáért frakciónak 2-3 elnöki és 8-12 alelnöki pozíció járna. "Nem fogunk kitérni ez elől a megmérettetés elől sem" - mondta Deutsch Tamás, és hozzátette: érvényt fognak szerezni a választópolgárok akaratának.

Kitért továbbá a szerdai szavazás "emberi oldalára" is, szégyenteljesnek nevezte azt, és rámutatott arra, hogy "bár az EP balos képviselői gyakran emlegetik az esélyegyenlőséget és a sokféleséget", mégsem szavaztak bizalmat a fogyatékossággal élő Szekeres Pálnak.

Nem lehet emellett szó nélkül elmenni, és nem is akarunk

 - szögezte le.

Szekeres Pál a sajtónak kiemelte: sokan úgy szavaztak, hogy - bár képviselőtársainak bemutatkozó levelet is küldött, amelyben vázolta céljait és elképzeléseit - nem ismerték őt.

Elmondta, a szavazás eredménye nem befolyásolja az EP-ben végzett munkáját, amelyben továbbra is igyekszik helytállni.

Nem zárta ki azt sem, hogy a voksolók esetleg úgy gondolták, egy fogyatékossággal élő háznagy nem tudná ellátni a feladatát, ám, mint mondta, azoknak, akik emiatt nem szavaztak rá, a saját lelkiismeretükkel kell elszámolniuk.

"Továbbra is úgy gondolom, vállalni kellett a jelöltséget (...) Nem a felkészültségemmel, a tapasztalatommal vagy a nyelvtudásommal volt a hiba" - szögezte le, és úgy vélte: nehezen magyarázható azoknak az érve, akik nem támogatták.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában